Halloween si vyžaduje stylové dýně

Halloween, populární anglosaský lidový svátek, je obdobou našich Dušiček. Slaví se poslední říjnový den a je spojen s tradičním doplňkem – dýní. Lidé si je vydlabávají, zdobí a dekorují s nimi nejen zahrady, ale také domy a pokoje. Magické datum 31. října máme teprve před sebou. Pojďte si přečíst a inspirovat s k výrobě svítící dýně.

Halloween

Halloween je svátek, který je úzce spjat s tradicemi starých Keltů. U nás nemá dlouholetou tradici. Tento svátek mají rády zejména děti, a to především díky svítícím dýním, do jejichž výroby se velmi rády zapojují ve školkách, školách a družinách. Současně pořádají akce spojené s Halloweenem, při kterých si oblékají halloweenské masky. Výroba „strašidelné“ halloweenové dýně je pro děti velmi oblíbenou činností. Inspirací, jak vyrobit originální dýni, je na internetu spousta. Stačí se podívat do fotogalerií a jednu z dokonalých dýní si vyrobit s dětmi i doma.

Co si připravit na výrobu dýně

Výroba dýně není příliš složitá a není ani tak náročná na čas. S výběrem dýně si také nemusíte dělat velké starosti. Ozdobit můžete téměř jakoukoliv, ale samozřejmě velké dýně jsou ke zdobení nejideálnější. Nejprve je potřeba zajistit si vhodné nástroje. Připravte si ostrý nůž se špičkou, který použijete na vyřezávání. K dlabání budete potřebovat polévkovou lžíci. Na nakreslení obličeje bude nejlepší fix. Na vydlabanou dužinu si připravte misku a samozřejmě nesmíte zapomenout na svíčku.

Jak vyřezat dýni – návod

Nejprve si dýni položte na stůl, a pokud nestojí rovně, zarovnejte její spodní část tak, aby byla stabilní. Následně nakreslete na dýni strašidelný obličej. Někdo si dýni, na kterou maluje, již předem vydlabe. Doporučujeme však, pokud tvoříte s dětmi, malovat na nevydlabanou dýni, jelikož není tak křehká a dětem se s ní lépe pracuje. Poté si vyřízněte kulaté víko kolem stopky tak, aby na dýni drželo a nezapadlo dovnitř. Nyní se můžete pustit do dlabání. Čím lépe dýni vydlabete, tím déle vám vydrží, protože nedojde ke zkažení nevydlabané hmoty. Vyřezání obličeje baví děti, ale i dospělé asi nejvíce. Podle předlohy, kterou jste si nakreslili, vyřežte nožem otvory pro oči, nos a ústa. Pro větší bezpečnost klidně použijte vykrajovátka na cukroví. Následně do dýně položte svíčku, uzavřete poklop a dejte na místo, kde bude ozdobou halloweenové noci.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.