Jak pěstovat jasmín

Chcete-li si zkrášlit zahradu, vysaďte si do ní jasmíny. Nejvíce vaši zahradu provoní na jaře. Jeho květy a lístky mají příznivý vliv na vaše zdraví. Jasmín je na pěstování nenáročný, přesvědčte se sami.

Jasmín a jeho pěstování

Jasmín nemá speciální nároky na půdu. Poroste vám jak v zahradní zemině, tak i v pískovité půdě. Ke svému růstu ale potřebuje dostatek světla, proto ho vysaďte na slunné stanoviště. Některé druhy jsou vhodné k pěstování na zahradě, jiné zase pro pěstování v interiéru. Na svých zahradách můžete pěstovat jasmín křovitý, též nazýván jasmín keřovitý. Je to stálezelený keř, který může dorůst výšky až 2 metry. Jasmín vykvétá od května až června. Květy tohoto jasmínu mají žlutou barvu. Dalším druhem hodícím se do zahrady je jasmín růžokvětý, který si vysaďte na světlé, ale přistíněné stanoviště. Snese i mírný mrazík. Jasmín nahokvětý pak dokáže oživit zimní zahradu žlutými květy připomínajícími zlatý déšť.

Pěstování jasmínu v květináči

Na pěstování v květináči se hodí pravý jasmín, který má nádherně sněhobílé květy, které vyrůstají z růžových poupat. Květy pravého jasmínu se využívají v lékařství i v kosmetickém průmyslu. Jasmín má rád slunce, ale ne ostré, které by mu mohlo popálit listy, proto vyberte vhodné stanoviště. V zimě také potřebuje dostatek světla, takže ho doma postavte na okno. Snese i nižší teplotu kolem 8-9 °C. Na jaře a v létě, tedy v době vegetace potřebuje jasmín dostatek vláhy. Zalévejte ho vlažnou vodou. Půdu udržujte dostatečně vlhkou. Pozor si dejte jak na přemokření, tak na přeschnutí. Jasmín hnojte hnojivem pro pokojové rostliny jednou za týden od dubna do srpna. Jasmín byste měli pravidelně přesazovat. Mladé jasmíny přesaďte každým rokem v březnu, starší za dva až tři roky.

Účinky jasmínu

Že má jasmín příznivé účinky na lidský organismus, to je známo již od dob Staré Číny, nicméně v moderní medicíně jasmín není až tak doceněn. Do sirupu proti kašli se přidávají květy jasmínu, čaj z listů pak na ošetření očí z vnějšku. Větší využití má v aromaterapii a v kosmetickém průmyslu, kde se přidává do parfémů. Pokud jste nervózní a cítíte napětí, udělejte si koupel, kam přidáte jasmín, který působí příznivě na lidský organismus a příjemně vás uvolní. Čaj připravený z jasmínových květů vás uvolní, sníží cholesterol a cukr v krvi.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.