Pěstování kanadské borůvky

Kanadské borůvky na našich zahradách nahrazují borůvky lesní, které nelze pěstovat, což ale vůbec nevadí, protože mají stejný příznivý vliv na naše zdraví. Nejenže zvyšují obranyschopnost organismu, ale také působí proti průjmu, pomáhají při léčbě cukrovky, revmatismu a dny. Působí jako prevence při infekčních onemocněních a zlepšují zrak

Kanadská borůvka

Tato rostlina patří do čeledi vřesovcovitých. Keř dorůstá až do výšky 2,5 m. Kvete v měsíci dubnu a květnu krásnými bílými či růžovými květy. Plody jsou modré až fialové a jsou daleko větší než české borůvky. Dozrávají během léta. Pro kanadské borůvky je ideální kyselá půda, která má navíc vysoký obsah humusu. Nejideálnější je rašelina, do které ale musíte přidat živiny. Rostlinka vyžaduje i dostatek vláhy.

Pěstování kanadské borůvky

Pěstování kanadských borůvek jako takové složité není. Náročná je příprava na výsadbu. Výběr místa, kde budete borůvky pěstovat, nepodceňte. Stanoviště by mělo být slunné, nevadí však ani polostín. Slunce je pro borůvky důležité. Když jim chybí, méně plodí a plody jsou méně chutné. Důležitá je také příprava výsadbového místa. Šířka jámy, kam rostlinky zasadíme, by měla být široká alespoň 80 cm a hluboká 40 cm, vzdálenost mezi rostlinkami pak 100 cm.

Výsadba a sklizeň borůvek

Borůvky lze prakticky vysazovat po celý rok, vyjma období, kdy je půda zamrzlá. Pro rostlinku je určitě lepší vysadit ji do záhonu klidně i na podzim, než ji ponechat v květináči a počkat až do jara. Rašelinu na záhoně dobře zalijte, aby nebyla suchá. Jakmile vytáhnete rostlinku z květináče, prsty rozrušte kořenový bal, rostlinka pak lépe zakoření. Při výsadbě je vhodné rostlinku přihnojit hnojivem s pozvolným uvolňováním živin. Borůvky jsou zdravé, pokud mají sytě zelené listy a velké přírůstky. Z keře byste měli sklidit zhruba 2 kg borůvek. Borůvky nedozrávají najednou. Proto si při sklizni dejte pozor, abyste neodlomili ty nezralé. Období, kdy se sklízí, trvá asi měsíc.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.