Pěstování kamélie

Kamélie je jedna z nejkrásnějších pokojových rostlin. Je dlouhověká a rozkvétá každou zimu. Aby kvetla, potřebuje však vhodné podmínky a citlivou péči. Všechny druhy kamélií jsou velmi choulostivé rostlinky. Budete-li se o ně pečlivě starat, vydrží vám i několik let.

Druhy kamélie

Kamélií je zhruba 80 druhů. Pro pěstování v bytech je vhodná kamélie japonská a její odrůdy. Mají tmavozelené, lesklé listy a velké, jednotlivé, poloplné nebo plné květy barvy bílé, růžové nebo červené. Dalším vhodným druhem je kamélie malá, jejíž výhony se mírně převěšují. Pěstovat můžete také čajovníkové keře – Camellia sinensis. Menší květy mají bílé okvětní lístky a jsou jednotlivé. V prodeji jsou keře vysoké kolem 50-60 cm, které sice rostou pomalu, ale mohou dosáhnout větších rozměrů.

Pěstování kamélie

Kamélie vyžaduje nejlépe speciální substrát pro kamélie. Ke svému kvetení potřebuje mnoho světla, nemá však ráda přímé sluneční záření. Od poloviny května až do září je dobré kamélii umístit na balkón do polostínu a ještě ji zastínit proti průvanu. V bytě ji pak umístěte na vzdušné, chladné místo. Kamélie kvete od prosince do dubna. Rostlinu zaléváme vydatně a pravidelně od podzimu do května. Nezapomeňte stále udržovat vlhkou zeminu, protože jinak by vám mohla opadávat poupata květů. V letních měsících zálivku omezte. Rostlina dobře snáší měkkou vlažnou vodu, tou také často omývejte listy. Od prosince do června pak jednou za čtrnáct dní hnojte hnojivem pro pěnišníky.

Přesazování a množení

Kamélie přesaďte hned po odkvetení, každé 2 až 3 roky. Na dno květináče dejte vhodnou drenážní vrstvu. Kamélie se množí řízky z výhonů nebo jejich vrcholků odebraných v lednu či srpnu. Několik let po kvetení můžete kamélii mírně ořezat. Výhony zkraťte po dřevnaté úseky. Jak již bylo řečeno, kamélie velmi často ztrácí poupata květů. Příčin může být hned několik: změna místa pěstování, otočení rostliny v době kvetení, vysoká teplota v zimě, příliš vlhká nebo suchá zemina nebo i zalévání tvrdou vodou.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.