Pěstování kalanchoe

Kalanchoe je jednou z oblíbených pokojových květin. Kalanchoe je rostlina krátkého dne. To znamená, že v době krátkých podzimních a zimních dnů v rostlině nastávají biochemické změny a dochází k nasazování poupat květů. Přečtěte si o pěstování kalanchoe a jejích odrůdách.

Druhy kalanchoe

Kalanchoe neboli kolopejka pochází z Madagaskaru. Mezi nejznámější odrůdy patří Kalanchoe blossfeldiana, Kalanchoe tubiflora, Kalanchoe manginii a Kalanchoe pinnata. Kultivary jsou nejčastěji vyšlechtěné z Kalanchoe blossfeldiana. Kultivary s většími květy seženete v barvě oranžové, růžové, žluté i bílé. Velmi zajímavý vzhled mají kříženci vyšlechtěni z Kalanchoe miniata a Kalanchoe porophyrocalyx. Rostlina dosahuje výšky od 5 do 20 cm a roste dost rychle. Přirozené období kvetení je v zimě, ale období kvetení můžete měnit změnou délky dne, tedy osvětlením.

Kalanchoe a její pěstování

Pěstování Kalanchoe není nijak zvlášť náročné. Kalanchoe potřebuje mnoho světla, nemůžete ji však umístit na slunné místo. Stojí-li však na tmavém místě, barva květů bledne. Kvetoucí rostlina nemá zvláštní nároky na teplotu, snáší pokojovou teplotu kolem 20°C. Rostlina nemá ráda mnoho vody, protože její masité listy vodu shromažďují. Zalévejte ji proto mírně a udržujte střední vlhkost zeminy. Vodu raději vlévejte do misky, abyste se vyhnuli smáčení listů. Kalanchoe snáší suchý vzduch, v žádném případě ji neroste. Při příliš vysoké vlhkosti by rostlinu mohli napadnout červci. Je dobré ji pohnojit jedenkrát měsíčně tekutým minerálním hnojivem. Rostlině stačí univerzální směs zahradnické zeminy.

Jak kalanchoe ošetřit po odkvětu

Chcete-li v pěstování kalanchoe pokračovat, odstraňte odkvetlé květy, rostlinu ořízněte, přesaďte do čerstvé zeminy a postavte na polostinné místo. Ideální teplota v létě je kolem 27°C, v zimě pak kolem 15°C. Rostlina vám rozkvete tehdy, pokud bude den trvat ne déle jak 10 hodin, a to kolem dvou měsíců. Pokud je den delší, rostlinu zatemněte přikrytím lepenkovou krabicí. Kalanchoe se množí vrcholkovými nebo listovými řízky, anebo ji můžete rozmnožit semeny.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.