Pěstování jahod: Toužíte po skvělé úrodě? Pomoct rostlinám můžete sami

Jahody

Mísa plná velkých sladkých jahod je snem a mnohdy i realitou mnohých pěstitelů. Pokud chcete patřit mezi druhou skupinu lidí, pak rozhodně nezapomínejte na jahodníky a věnujte se jim již nyní. Odměna bude opravdu sladká. My se v následujících řádcích zaměříme na několik zajímavých triků, které dokážou jahodníkům pomoct v růstu a následně i v plození velkých sladkých jahod.

Obyčejné čerstvé droždí jako skvělý životabudič

Zapomeňte na chemii, které jsou plné supermarkety. Ideální je využít znalostí našich předků. Ti velmi dobře věděli, čím mohou třeba takovým jahodníkům pomoct v růstu. Výbornou volbu představuje obyčejné droždí. Zázračný elixír si připravíte velmi jednoduše. Stačí v k tomu:

  • 1 kg droždí,
  • 5 litrů vody.

Droždí se logicky rozpustí v pěti litrech vody a následně se ředí v poměrů půl litru směsi na 10 litrů vody. Zhruba 10 keříků jahod spotřebuje 5 litrů vody. Hnojit by se takto mělo dvakrát za sezonu.

DroždíDroždí: Foto Pixabay

Pomoct dokáže i sušené droždí

Stačí rozpustit jedno balení v troše vody se 2 lžícemi cukru. Směs se následně rozředí v kyblíku a nechá luhovat zhruba 2 hodiny. Do výsledné zálivky, tedy vody v konvi, se pak přidává půl litru roztoku.

Syrovátka a kvašené mléčné produkty

Výbornou volbu představuje pro jahody syrovátka. Obsahuje jak spousty minerálů, tak i fosfor, síru, vápník či dusík. Zapomenout nelze ani na 19 esenciálních aminokyselin. Mírně kyselý podklad je pro jahody z hlediska výnosů ideální. Volit můžete jakékoli mléčné výrobky typu rozmíchaného jogurtu s vodou nebo zákysu a podobně.  

Zdroje info: Autor, gardeningknowhow.com, strawberryplants.org

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.