Jako v barvách duhy: Velikonoční vejce obarvíte i přírodně a skoro zadarmo. Pomůže červené víno i špenát

Jako v barvách duhy: Velikonoční vejce obarvíte i přírodně a skoro zadarmo. Pomůže červené víno i špenát. Zkuste se letos pustit do domácího barvení vajíček a využít k tomu přírodní suroviny, které buď máte běžně doma nebo si je můžete snadno koupit. A pokud do příprav zapojíte i děti, uvidíte, jak budou samy překvapené, jak mohou potraviny posloužit také jako barvy. Určitě se k vám rády přidají!

Jaké potraviny zvolit

Nejznámějším přírodním barvivem, které se často používá i pro barvení velikonočních vajíček, je cibule, která jim dodá příjemnou žlutou barvu. Pro získání zajímavého odstínu žluté však nemusíte použít pouze cibuli, ale například také kurkumu nebo mrkev.

Možná jste nevěděli, že i káva má barvicí účinky a pokud ji použijete k obarvení vajec, získáte vejce hnědé barvy, jejíž sytost můžete ovlivnit tím, jak silnou kávu zvolíte.

Foto: Pixabay

Fialová vejce získáte tak, že pro jejich barvení použijete čerstvé borůvky, které mají silné barvicí účinky, jak ostatně známe z dětství. Za účelem barvení je rozmačkejte. Pokud chcete světlejší odstín fialové, můžete použít také červené víno.

Pokud máte rádi přírodní odstín růžové, nejlépe ho docílíte použitím červené řepy, naopak červené zelí vajíčka zabarví do modra. Díky špenátu pak získáte světlejší zelenou barvu.

Jak postupovat

Pokud jde o doporučený poměr, do litru studené vody přidejte 2 polévkové lžíce octa, 1 polévkovou lžící soli a dvě polévkové lžíce vámi vybraného přírodního zdroje barvy. Vodu přiveďte k varu a vařte půl hodiny. Poté hrnec odstavte a můžete vložit vejce. Vždy dbejte na to, aby byla celá ponořená, a občas je otočte. Intenzita zabarvení záleží nejen na použité potravině, ale také na době, po kterou vejce necháte ve vodě, pro zachycení barvy na povrchu by však měla být ponořená alespoň 5 minut.

 

Zdroj: https://www.olzatex.cz/news/prirodni-barveni-vajicek-aneb-co-dum-dal, https://www.kucharkaprodceru.cz/velikonocni-vajicka/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)