Pěstování jahod a jejich výsadba

Věřím, že je mezi námi jen hrstka těch, kterým by snad nechutnaly jahody.  Toto vynikající slaďoučké ovoce je oblíbené nejen pro svou výbornou chuť, ale obsahuje také látky prospěšné pro naše tělo. Jedná se o minerální látky a řadu vitamínů – například vitamíny: A, B, C a E. Mezi minerální látky patří třeba vápník, fluor, fosfor či draslík. Jahody krásně voní a určitě se nemusíte bát, že byste po nich ztloustli. Jistě jste už někdy slyšeli o tzv. jahodové dietě. Jahody mimo jiné také lahodí oku a přilákají k záhonku nejedno dítko.

Kdy je čas jahody zasadit?

Můžeme si zvolit mezi dvěma termíny, kdy bude zahájena výsadba jahod. Prvním termínem je na jaře, přesněji v měsíci dubnu nebo květnu. Druhý termín je pak na podzim – v měsíci srpnu případně září. Pokud se rozhodnete pro sadbu jahod na jaře, pak můžete očekávat, že už v podzimních měsících vytvoří rostlinka další sazenice. Díky nim se pak dočkáte následně mnohem vyšší úrody. V případě podzimní sadby musíte počítat s tím, že následná úroda nebude zas tak velká. Platí tedy to, že čím později jahody vysadíte, tím menší budete mít výnos. Ostatně podobně funguje z hlediska výsadby i pěstování malin či jiného ovoce.

Jak připravit záhon na sadbu jahod

Pokud plánujete sadit klasické či stáleplodící jahody, pak je dobré připravit si záhonek nejlépe rok předem. Na záhoně je možno před výsadbou jahod pěstovat různé plodiny, které připraví půdu pro výborný růst jahod. Osvědčenými rostlinami jsou třeba okurky, rajčata či papriky. Jahody potřebují dobře prohnojenou hlínu. To právě často zajistí již zmiňované rostliny.

Kvalita jahod a odrůdy

Rostlinka jahody se skládá z několika částí. Patří sem: srdéčko, starší kořenový systém, kořenový krček, mladý kořenový systém a listy. Pokud některá část chybí či je nějak porušena, moc toho nevypěstujete. Jahody nemusí být pěstovány však jen pro užitek, ale často plní i funkci okrasnou. Takové pnoucí jahody vypadají opravdu pěkně a zakryjí kdejakou nehezkou holou zeď. Druhů je opravdu hodně. Napříkladodrůda Elkat garantuje bohatou úrodu, silný vzrůst a plodí jedenkrát ročně. Další odrůdou je třeba Pegasus, který se vyznačuje silnými sazenicemi.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.