Pěstování hébé: Rozrazil si zamilujete

Hébé

Znáte rozrazil? Možná spíše pod označením hebe nebo hébé. Jedná se o poměrně početnou skupinu rostlin, která se vyznačuje různými rostlinami s odlišnou výškou, květenstvím a dalšími vlastnostmi. Jestliže má rozrazil dostatečné množství slunce, klidně si lze osázet i celou zahradu. Nízké druhy jsou častými hosty skalek a kombinují se s nejrůznějšími zajímavými letničkami. Ty vysoké naopak oceníte jako solitéry. Tradiční barva rozrazilů je modrá, nicméně setkat se můžeme s pestrou paletou odstínů.

Spousta zajímavých druhů

S rozrazilem se setkáme i ve volné přírodě. Pravda je ale taková, že polní druhy jsou poněkud neatraktivní a jednoduše je přehlédnete. Asi největší klasiku představuje rozrazil rezekvítek. Tato malá rostlinky s drobnými kvítky je tradiční převelí mnoha zahrádek. Pokud chcete menší rostlinky, vsaďte na odrůdu Veronica armena s modrými květy a výškou 10 cm. Tento kultivar lze sehnat i v růžové variaci. Moc hezká je bílorůžová Veronica virginica Albo-Rosea. Světle modře kvete Veronica pinnata Blue Feathers. Květů se u většiny kultivarů dočkáme na konci letního období.

Nenáročná, ale…

I fakt, že je rozrazil nenáročný, má své meze. Při špatných podmínkách se rostlinám určitě dařit nebude. Naopak i přespřílišné puntičkářství může rostlinám značně uškodit. Volte pro rostlinu zastíněné místo, ostré slunce rozrazilu určitě příliš neprospívá. Půda by měla obsahovat velké množství potřebných živin. Optimální je hlinitopísčitý poklad. Některé druhy ale nepotřebují vlhkost, jako třeba Rozrazil klasnatý. Drtivá většina kultivarů je mrazuvzdorná a snesou i teploty pohybující se okolo – 30 stupňů Celsia. Jsou ale i druhy, které vymrzají, jako například Veronica repens.

Dlouhověké trvalky? Nikoliv!

Hébé nepatří mezi dlouhověké trvalky. Na tuto skutečnost je zapotřebí myslet ještě před vysazováním. Důležité je také pravidelné rozesazování. Velké trsy se zkrátka rozdělí na menší a postupně si můžete pokrýt různé kouty zahrady. Jestliže jsou některé rostliny příliš drobné, nebojte se ničeho a přesaďte je do výživnější půdy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.