Pěstování cínií se vyplatí. Dokážou rozzářit zahradu nevšedním způsobem

Cínie jsou nádherné. Zaujmou vás nejen svou krásou, ale i jednoduchostí. S minimálním úsilím budou vždy dokonalé! Tento rod zahrnuje 20 druhů vyššího a nižšího vzrůstu, jejichž květy mají rozličné tvary. Zjistěte vše o pěstování cínií.

Cínie jsou oblíbené letničky v našich zahradách, kde vysazeny na záhonech dokáží upoutat pestrými barvami. Neztratí se ani v smíšených letničkových záhonech.

Rostliny pro smíšené výsadby

Daří se jim ve společnosti nestařce (Ageratum), kopretiny pařížské (Argyrathemum frutescens), šalvěje (Salvia farinacea), verbeny (Verbena bonariensis) a dalších rostlin. Z nižších druhů cínií pak můžete velmi efektně vytvořit i pestré obruby záhonů.

Cínie navíc skvěle vyniknou i vysazené v nádobách, jako vděčná ozdoba balkónů či teras. Navíc jsou vynikající i na řezání. Ve váze, pokud budete denně vyměňovat vodu, vydrží až dva týdny.

Cínie

Foto: Pixabay

Jak správně pěstovat cínie

Jelikož jsou citlivé na mráz, tak je na záhony vysazujte sazenice až v polovině května, ve vzdálenosti 15 až 30 cm, podle odrůdy. V teplejších oblastech je lze vysévat koncem jara i přímo na záhon. Když počasí dovolí, lze je dokonce vysévat již koncem dubna nebo začátkem května. Pokud je půda dostatečně ohřátá, pak rostlinky vzejdou za týden.

Vyžadují úrodnou, humózní, dobře propustnou půdu na plném slunci. Přestože snesou i méně hnojenou půdu, méně na ní porostou i pokvetou. Nesnášejí velmi stinná a polostinná místa, kde se jim nebude dařit vůbec. Jelikož mají keříčkovitý vzrůst, milují kolem sebe dostatečný prostor.

Začínají kvést už v červnu a často ještě v říjnu dokvétají. Odkvetlé květy z porostu je třeba pravidelně odstraňovat, tím cínie podpoříte v dalším kvetení. Rostliny netrpí žádnými chorobami ani škůdci. Napadení plísní nebo padlím omezuje dostatek prostoru.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-ostalku-23906.html

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)