Pěstování celosia

Přestože je celosia, českým názvem nevadlec, exotická rostlina, jejíž domovinou je Indie a Indonésie, při vytvoření vhodných podmínek si ji můžete vypěstovat na vaší zahradě, kde bude ozdobou a vaší chloubou hlavně v červenci a srpnu, kdy již spousta rostlin odkvétá. Celosia není na pěstování vůbec náročná. Přečtěte si, jaké vyžaduje tato rostlina podmínky na pěstování.

Celosia- nevadlec

Celosia, česky nevadlec, je letnička. Celosie jsou vyšlechtěné a mají různé odstíny květenství. Na záhonech se nejčastěji pěstuje Celosia argentea plumosa a Celosia argentea cristata. Dále můžete pěstovat Celosia caracas, která má načervenalé nebo narůžovělé stonky a její listy, které mají vejčitý tvar a tupou špičku, vyrůstají střídavě. Barva květu v klasu je růžová. Celosia intenz má fialové květy.

Nevadlec celosia – výsadba

Semínka celosie  jsou běžně k dostání v zahradnictví. Na pěstování si připravte propustnou půdu, která bude velmi dobře zásobena živinami. S výsevem začněte v druhé polovině měsíce března do truhlíku, který umístěte nejlépe do skleníku nebo pařeniště. Celosia by vám měla do týdne vzejít. Nadále ji ponechte ve skleníku a postřikujte ji, čímž udržíte vlhké prostředí. Předpěstování v truhlíku je tou nejvhodnější variantou. S přesazením na zahradu příliš nespěchejte. Ideální je druhá polovina měsíce května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Vzdálenost rostlinek by měla být zhruba 20 až 30 cm.

Nevadlec celosia – pěstování

Až vám celosie začnou kvést, omezte zálivku, jinak má rostlina ráda bohatou zálivku. Mírně ji také přihnojujte jednou za týden. Celosie kvetou od začátku července až do září. Rostlinám se velmi dobře daří v květináčích, truhlících či keramických mísách. Rostlinky, které si předpěstujete, budou velmi dobře snášet přesazování. Celosie je okrasná rostlina, tudíž ji můžete vysadit podél cest. Často ji můžete vidět na hrobech či na veřejných prostranstvích. Musíte však vybrat místo, kde bude polostín. Kvést bude i na slunném místě, avšak musí být takové, kde na ni nebude svítit přímé polední slunce. Celosia se množí při teplotě 15 až 18°C.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.