Jak se zbavit kuny

Až začnou mrazy, bude se před nimi chtít schovat i kuna skalní. Ráda se schovává v automobilech, ale jejím oblíbeným místem je také půda. Tento nevítaný host dělá v noci velký rámus, a ještě horší je páchnoucí trus kuny. Ubytovala se vám kuna na půdě a nevíte, jak se jí zbavit? Předem říkáme, že to není jednoduché, ale s trochou štěstí a pevnými nervy se vám to jistě podaří.

Kuna skalní

Kunu skalní můžete lovit od 1. listopadu do konce února, tak je to dáno ve vyhlášce. V oblasti, kde se vyskytuje tetřev hlušec, tetřívek obecný, jeřábek lesní a koroptev polní můžete kunu skalní lovit celoročně. Povoleno je kunu zastřelit, nebo odchytit do pasti. Zakázán je odchyt kuny do želez. Zaručených typů, jak se zbavit kuny, je několik. K dostání je sprej na kuny, který je odpuzuje biologickými aromatickými látkami. Lidem ani zvířatům neublíží.

Past na kuny

Na trhu najdete sklopce na kuny a pasti. Velmi účinná je oboustranná, dlouhá průchozí past, která má ochranu proti bočnímu spuštění. A navíc je opatřena uchem, díky kterému odchycenou kunu bezpečně přenesete bez poškrábání či pokousání. Je vyrobena z pozinkovaného pletiva a kromě kun do ní můžete odchytávat také tchoře nebo potkany. Jako návnadu pro kunu do ní vložte uzenou rybu, sušenou švestku nebo třeba vajíčko. Jelikož je kuna chytré zvířátko, past byste měli zamaskovat. Podaří-li se vám kunu odchytit, odvezte ji hodně, opravdu hodně daleko a vypusťte ji.

Plašič kun

Plašič, někdy též odpuzovač kun, je elektronické zařízení, které mnoho lidí využívá k odpuzování kuny lesní, skalní a lasičky. Rozhodnete-li se kunu vyhnat plašičem, na výběr máte plašič ultrazvukový anebo zvukový. Zvukový plašič nemůžete použít v obytných prostorách, protože pro člověka i domácí zvířata je hluk z tohoto plašiče slyšitelný. Doporučujeme proto pořídit si plašič ultrazvukový, který neslyší ani lidé, ani domácí zvířata. Většinou se prodává plašič kun do vnitřních prostor, ale seženete i venkovní plašiče. Vybrat si můžete plašiče buď na baterie, které jsou vhodné do menších prostor a mají menší výkon, nebo na síťové napájení zdroje.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.