Pěstování balkonových rajčat: Vhodné druhy, nádoby a postup při předpěstování

rajčata

Rajčata patří k oblíbené a hojně pěstované zelenině. Vlastní vypěstovaná, která jsou vyzrálá na slunci a krásně šťavnatá, jsou nejlepší. Vlastní úrodu můžete mít i v případě, že nemáte k dispozici zahradu. Pěstování doma má mnoho výhod. Jak na pěstování balkonových rajčat? Jaké druhy vybrat? Jak postupovat v případě přímého výsevu či v rámci předpěstování ze semínek?

Předpěstování ze semínek

Semínka můžete vysít koncem března do misek s obyčejným zahradním substrátem. Ideální teplota je okolo 22 °C. Podstatné je, aby byla teplota stálá, nekolísala. Stačí nechat klíčit na okně. Osvědčeným trikem je umístění kartonu obaleného alobalem za misku tak, aby odrážel více světla. Díky domu se rajčata potom tolik nevytahují směrem k oknu.

Výběr vhodné odrůdy

Abyste se mohli těšit na vlastní úrodu rajčata na svém balkonu, je třeba zvolit správnou odrůdu. Divoké červené a žluté jsou skvělé na balkon, který chcete zastínit, neboť nať přes 3 metry není žádný problém. Rajčata jsou drobná, ale chuťově výborná. Bite size je odrůdou, která nasazuje vskutku hodně plodů a dozrává mezi prvními. Indigo blue berries je odrůdou vyznačující se zajímavým vzhledem. Aby měla dobrou chuť, musí se nechat dostatečně uzrát. Black cherry jsou poměrně velká cherry rajčata a získají si vás výbornou chutí. Green Tiger je druhem rajčat dozrávající později. Jedná se o odolnou odrůdu. Divoké bílé patří mezi nejsladší odrůdu. Nesvědčí však teploty vyšší než 35 °C.

zelenina

Foto: Pixabay

Volba nádoby aneb v čem pěstovat

Rajčata, pokud mají dobře plodit, jsou dosti náročná na vláhu a výživu. Volte prostorné a dostatečně hluboké nádoby, které pěstování usnadní. Osvědčené jsou samozavlažovací truhlíky, do kterých lze vysadit několik sazenic vedle sebe.

V truhlících, košících a jiných nádobách, které musí být opatřeny drenážním otvorem, můžete rajčata kombinovat i například s rozmanitě kvetoucími letničkami, další zeleninou nebo bylinkami.

Zdroj: ireceptar.cz, permazahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay