Pěstování anturie v květináči

Anturie je poměrně nenáročná pokojová rostlina, přestože to na první pohled nevypadá. Anturií je dnes mnoho druhů, jsou silné a odolné. Je totropická rostlina, které se velmi dobře bude dařit v běžném teplém bytě. Většinou netrpí chorobami a škůdci. Jak pěstovat anturie, to je námětem dnešního příspěvku.

Anturie – pěstování

Při pěstování anturie v květináči je velmi důležité vědět, že rostlinka potřebuje dostatekrozptýleného světla. Ale pozor, nemá ráda přímé slunce. V zimě ji klidně můžete postavit na okenní parapet. V létě ji však musíte podle potřeby přistínit, protože přímé slunce by anturie mohlo poškodit.Vzhledem k tomu, že anturie má ráda teplo, pěstujte ji v místnosti s teplotou pohybující se okolo 20 či 21 °C. V zimě jí však dopřejte teplotu okolo 16 °C. Taková teplota je vhodná i v případě, že chcete podpořit její kvetení.

Anturie a péče o ni

V zimě rostlinu mírněji zalévejte, v létě a v době aktivního růstu však vodou nešetřete a postřikujte i listy. Anturie vyžaduje také vysokou vzdušnou vlhkost, a právě proto si zaslouží jednou týdně rosení. Neroste však květy, protože by se na nich mohly objevit nevzhledné skvrny. V době vegetace hnojte každé dva týdny slabším roztokem hnojiva, od března do října ji 1x za 14 dní přihnojujte plným tekutým hnojivem. Přesazovat anturie stačí jednou za dva roky, a to v období od března do října do květináče s lehkou až středně těžkou zeminou, která bude zároveň humózní a vzdušná. Lze do ní také přidat dubovou kůru, molitan anebo perlit.

Choroby a škůdci anturie

Anturie chraňte před průvanem a nevystavujte je zbytečně větším změnám teploty. V chladu se rostlinkám rychle změní barva květenství, ztmavne, nebo se objeví skvrny. Pokud vaší anturii zežloutnou listy, značí to nedostatek vláhy, nebo naopak přelití. Je také možné, že máte anturii v příliš chladné místnosti. Nejčastěji anturie napadá houbová choroba. V takovém případě se u anturie objeví hnědnutí listů, respektive suché hnědé skvrny. Ihned nasaďte fungicid. Ze škůdců, které napadají rostlinky, jsou to zejména červci, svilušky a někdy i mšice. Listy proto pravidelně kontrolujte a roste.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.