Pěstování Goji Kustovnice v Česku

Kustovnice čínská neboli goji má své nezastupitelné místo v čínské medicíně jako omlazující ovoce. Berou ji jako velice důležitý potravinový doplněk. Je známa svojí mnohostrannou prospěšností na lidský organismus. Žádné negativní vedlejší účinky nejsou známy. Jestliže byste si chtěli doma tuto rostlinku vypěstovat, pak vězte, že to není nemožné.

Kustovnice čínská – pěstování

Kustovnici čínskou si můžete sami vysadit, nebo si lze koupit již vypěstované sazenice. Na pěstování je poměrně nenáročná. Půda by měla být lehčí, písčitojílovitá. Vysazovat byste měli sazenice v březnu až dubnu na vzdálenost zhruba 2,5 m. Do jámy přidejte vyzrálý hnůj nebo kompost. Chlévskou mrvu přidávejte na podzim, v době kvetení používejte každé dva až tři týdny výživový postřik na list. Půda by měla být udržovaná, bez plevelů, nejlépe nakypřená či zamulčovaná kůrou. Zalévat kustovnici čínskou musíte každé 3 týdny od konce dubna až do poloviny června, přičemž vydatná musí být první a poslední zálivka. Kustovnice goja by se měla také prořezávat.

Kustovnice čínská – účinky

Kustovnice čínská se vzhledem podobá šípku, usušená vypadá jako červené borůvky. Chuť jejich plodů je, oproti šípku, více sladší. Kustovnice čínská je vhodná pro posílení organismu a imunity. Snižuje krevní tlak a zlepšuje krvetvorbu. Její užívání je vhodné pro astmatiky a alergiky, jelikož zvlhčuje plíce. Vhodná je při nadužívání alkoholu a podporuje také sexuální funkce. Doporučuje se lidem trpícím kožními problémy, zejména je vhodná pro psoriatiky, kdy omezuje rozšiřování nemoci. Její užívání je vhodné na podrážděné oči a posílení zraku.Kustovnice čínská se prodává v balení po 1 kg a cena se pohybuje kolem 300,- Kč.

Kustovnice čínská – denní dávka

Kustovnice čínská a její denní dávka záleží na tom, v jaké podobě ji konzumujete. Může to být v podobě čerstvé či sušené, lze ji pít jako šťávu, anebo si můžete koupit kapsle či prášek.Doporučené denní dávkování pro dospělou osobu jsou zhruba dvě hrstky bobulí Goji – kustovnice denně (cca 30 bobulí), dětem od 18 měsíců do deseti let dávejte polovinu dávky pro dospělé. Vyšší míra konzumace by mohla vést k zažívacím obtížím. Její konzumace ve větším množství by pak mohla vyvolat problém s nespavostí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.