Péče o zahradní nářadí na podzim aneb Jak prodloužit jeho životnost

nářadí

Při práci na zahradě se neobejdeme bez pomocníků v podobě nářadí. Aby nám nářadí sloužilo nejen následující sezónu, ale i další roky, potřebuje jistou péči. Nyní na podzim je na to ideální doba. Jak na správnou péči o nářadí před zimou?

Kvalitní nářadí je základem úspěšného zahradničení. Péče o něj nyní na podzim může prodloužit jeho životnost. Co vše udělat, abyste udrželi své zahradní nářadí v dobrém stavu i během zimních měsíců?

Důkladné čištění nářadí

Jedná se o první a základní krok v péči o zahradní nářadí na podzim. Z nářadí je třeba odstranit zbytky zeminy. Na odstranění můžete použít hrábě, špachtle či kartáč. Pokud jsou zbytky suché, může být odstranění o to snadnější. Pomoc si můžete i drátěným kartáčem. Zbavte nářadí rezavých skvrn, a to pomocí ocelové vlny nebo drátěného kartáče.

Rez může značně snížit životnost nářadí. Odstranění je tak důležité a nevyplatí se podcenit. Pokud máte nářadí, které bylo použito k péči o rostliny napadené chorobami, je vhodné ho vydezinfikovat. Tímto zabráníte nechtěnému šíření chorob do dalších částí zahrady.

Ochrana proti rezu

Jak už je výše zmíněno, rez může snížit životnost nářadí. Vzhledem k tomu, že je zahradní nářadí často vystaveno vlhkosti, což může vést právě k rezivění. Jak tomu zabránit a udržet nářadí v co nejlepším stavu? Po čištění nářadí ho vždy pořádně osušte. Můžete nářadí umýt i v teplé mýdlové vodě a poté náležitě osušit. Rovněž lze použít olejový nátěr, kterým ochráníte nástroje s kovovými částmi. Stačí nanést jen tenkou vrstvu. A hlavně uchovávejte nářadí na suchém a dobře větraném místě, aby nedošlo k dlouhodobému vystavení vlhkosti.

zahradní nářadí

Foto: Pixabay

Nabroušení ostří pro úspěšné zahradničení

V rámci podzimní péče je třeba nabrousit ostří. Jen s ostrými nástroji je možné dosáhnout úspěchu při práci na zahradě. Však s tupým rýčem byste toho moc neudělali, a ještě se akorát zbytečně nadřeli. Jak se postarat o ostří? Můžete použít brousek, brusné kameny nebo brusné pásky. Pro každý nástroj je třeba použít vhodný typ brousicího nástroje. Pro některé nářadí, jako jsou lopaty či rýče, lze použít ostrovní kámen. Pakliže máte více nástrojů, které je třeba nabrousit, je na místě zvážit pořízení elektrického brousku, který vám usnadní, a hlavně urychlí nabroušení.

Zdroj: prima-receptar.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay