Mochyně peruánská: několik tipů, jak je zpracovat a užít si je i v zimě

Mochyně

Mochyně peruánská (Physalis peruviana) je rostlina, které nese podivné květy skrývající uvnitř oranžovou kuličku. Někteří lidé se mylně domnívají, že se jedná pouze o okrasnou rostlinu. Ano, existují některé druhy mochyně, které nejsou jedlé! Zkontrolujte si proto, jaký druh máte. Mochyně peruánská patří k těm jedlým. Pokud se vám urodí, může přinést tolik plodů, že je najednou nesníte. Můžete je ale zavařit či zpracovat, takže vám vydrží klidně celou zimu.

Marmeláda z mochyně

Není nic jednoduššího, než vyrobit si z mochyně marmeládu. Ovoce si nejprve zbavte „lampionové“ slupky a kuličky zvažte. Na každých 500 g plodů budete potřebovat 100 g cukru moučka. Tyto dvě ingredience smíchejte v dostatečně velkém hrnci a lehce podlijte vodou. Přiveďte k varu a míchejte, aby se cukr rozpustil. Poté var zpomalíme a vaříme, až ovoce změkne. Následně jej propasírujeme přes sítko. Ochutnejte, a pokud je potřeba, přidejte další cukr. Ještě horkým ovoce naplňte sklenice a nechte vychladnout dnem vzhůru. Pokud chcete uchovávat delší dobu, nevyhnete se zavaření. Marmeládu můžete lehce ozvláštnit:

  • Do propasírovaného ovoce vmíchejte lžíci medu.
  • Přidejte čerstvý nastrouhaný zázvor a povařte jej spolu s ovoce a cukrem.

Mochyně

Foto: Pixabay

Chutney z mochyně

Vzhledem k tomu, že se jedná o ovoce, které má kyselou chuť, je možné je použít také na přípravu nesladkých pokrmů. Chutney je toho důkazem. Všechny následující ingredience vhoďte do hrnce: 2 červené cibule nakrájené na jemné plátky, 1 kg plodů mochyně, 2 bobkové listy (ideálně čerstvé), 2 lžičky hořčičného semínka, 1 lžíce koriandrových semínek (podrcených), 2 lžičky soli, 650 g třtinového cukru a 300 ml jablečného octa. Přivedeme k varu a povaříme asi 30 minut na mírném plameni. Pak vložíme ještě dalších 500 g mochyně a povaříme ještě 10 až 15 minut. Ještě horké plníme do čistých sklenic a necháme vychladnout uzavřené dnem vzhůru.

Džem z mochyně

Na každých 300 g plodů mochyně budeme potřebovat 1 pomeranč, 3 limetky, 120 g želírovacího cukru. Začneme tak, že z citrusů vymačkáme šťávu. Smícháme ji se 100 ml vody, přidáme mochyni a cukr. Vaříme asi 10 minut. Můžeme lehce rozmačkat. Horkým džemem plníme sklenice. Uzavřeme a necháme vychladnout dnem vzhůru. Pokud plánujete delší skladování, sklenice zavařte.

Zdroje info:

https://www.moderngardensmagazine.co.uk/projects/how-to/how-to-make-gooseberry-compote/

https://www.bbcgoodfood.com/recipes/gooseberry-chutney

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!