Péče o trávník: Co můžete udělat v lednu a proč se vyhýbat vyšlapaným cestám

trávník v zimě

Péče o trávník je prakticky nekonečná, tak jako ostatně o všechno živé a bujné na zahradě. A trávník je v mnoha směrech specifický a jeho údržba intenzivní. Co udělat v lednu, pakliže jste to nestihli na konci sezóny? A co je důležité pro trávník v tomto zimním období?

Právě v lednu můžete trávníku výrazně pomoci, aby se mu dařilo a byl na jaře opět krásný. Co tedy udělat a proč?

Jak je to se zálivkou

Trávník v zimním období zalévejte jen v případě, že je velmi sucho. Pokud je dost sněhu a deště, trávník by tak měl být díky tomu dostatečně zvlhčený. Pokud je trávník pokrytý sněhem, tak ho nechte normálně roztát. Pokud byste se chtěli zbavit sněhu pomocí lopaty, pluhu, mohli byste ho akorát poničit. Nehledě na to, že díky sněhové pokrývce se neprošlapete až na trávu. Sníh tak bude i chránit porost před holomrazy, jakožto i před vyšlapáním cestiček a poškozením celistvosti trávníku.

Pozor je třeba si dát nejen na mrazivé teploty, ale na to, aby vám po takovém zalévání nezůstala voda v hadici nebo přívodu vody na zahradě. Mráz by je mohl roztrhat.

Co udělat pro trávník v lednu

Při procházce po trávníku je dobré se vyhnout vyšlapaným cestičkám. Pokud je to nezbytné, tak choďte jen po málo frekventovaných částech trávníku. Jde o to, že mokrý trávník je více náchylný k poškození. Vyšlapání může vést k potrhání drnu. Trávník bez sněhu nezvládá zátěž tak, jako jindy během roku. A to především, kdy je travnatá plocha bahnitá, se chůzi zcela vyhněte.

trávník

Foto: Pixabay

Pomoc kompostem i vápněním

Vápnění je doporučeno jen v případě, že pH půdy je 5,5 nebo nižší. Ideální pH hodnoty pro pěstování trávníku jsou mezi 6 až 7. Vhodným časem pro vápnění je období během zimy, kdy není plocha zasněžená, jakožto brzy na jaře. Vápnění se provádí českým nebo dolomitickým vápencem. Je třeba postupovat podle návodu uvedeného na obalu výrobku.

Každopádně se vždy hodí přidání kompostu. To lze provést během zimy bez sněhu. Zde se doporučuje na každý 1 m² rozhodit cca 2 l jemného kompostu. Zcela nejlepší je kompost přesít přes jemné sítko a poté rozhodit. Nebo ještě jednou přesít přímo na trávník.

Zdroj: ireceptar.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay