Krmítko pro ptáky: vyzkoušejte to, které si vyrobíte ze šišky

Šiška

I když si můžete koupit komerční krmítka pro ptáky, existují i praktičtější varianty. Například krmítko vyrobené ze šišky je nejlevnější možností, jak můžete ptákům poskytnout potravu v době, kdy je jí málo. Náklady na jeho výrobu jsou minimální, takže pokud toužíte po tom, krmit ptáky pravidelně, může to být ideální možností pro vás. Šišku můžete najít kdekoli, ať už v lese nebo v parku, takže základ na krmítko je zcela zdarma.

Krmítko ze šišky

Ideální je, pokud je šiška větší a širší. To se na ni totiž vleze více potravy a navíc může sloužit také jako prostor pro přistání pro ptáky. Větší šišky se navíc při krmení méně hýbou, takže jsou pro ptáky komfortnější. Je lepší, když je šiška „otevřenější“, protože právě do těchto mezer budeme vkládat krmivo pro ptáky. Ideální jsou borovicové šišky, které přirozeně spadly. Pozor na šišky, které si můžete koupit – mohou být různě ošetřené, že by to mohlo být pro ptáky i nebezpečné.

Krmítko pro ptáky

Foto: Pixabay

Krmítko na provázku

Šiška bude viset na provázku, který bychom měli pečlivě zvolit tak, aby nebyl pro ptáky nebezpečný. Nevhodné jsou rybářské vlasce, dentální nitě nebo jiné tenké nitě, protože se do nich ptáci mohou zamotat. Ideální je co nejviditelnější provázek – například modrý špagát (motouz). Budete ho potřebovat minimálně 30 cm.

Arašídové máslo a ptačí zob

A konečně poslední součástí, kterou bude potřeba na dotvoření krmítka, je samotné krmivo. Arašídové máslo bez přidané soli je možné použít od jakékoli značce. Nevadí, když nekoupíte to hladké, hrudky jsou v pořádku. Nevadí ani, když už bude mít po datu exspirace. Máte-li doma jiná ořechová másla, můžete použít i je. Ptačí zob si můžete koupit v obchodech, nebo použít to, co máte už doma. Vhodná jsou slunečnicová zrníčka, malé kousky ovoce nebo ořechů apod. Předtím, než na krmítko něco dáte, ujistěte se, že je to pro ptáky jedlé a neublíží jim to.

Krmítko ze šišky krok za krokem

  1. Se šiškou zatřepte, poklepejte nebo ji dokonce vykartáčujte, abyste z ní dostali všechny nečistoty.
  2. Všechny „šupiny“, které by se mohly při tvorbě krmítka odlomit, odstraňte.
  3. Uvažte provázek tak, že jej vedete asi pod třetí řadou šupin na širším konci.
  4. Namažte šišku arašídovým máslem. Snažte se jím vyplnit všechny mezery. Jde to lépe, když je máslo pokojové teploty, než přímo z lednice.
  5. Vyválejte šišku v ptačím zobu, který jste nasypaly do hlubokého talíře nebo tácku s okraji (víko od krabice od bot je ideální). Poté semeno jemně zatlačte prsty.
  6. Zavěste, ideálně na strom. Je vhodné promyslet toto místo, aby ptáci nebyli vystaveni útokům nejrůznějších šelem.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/pine-cone-bird-feeder-385750

https://www.csuchico.edu/gateway/_assets/documents/pinecone-bird-feeders.pdf

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!