Péče o stromy v 6 snadných krocích – zvyšte šanci svých svěřenců na úspěšné zakořenění

Jablko

Péče o stromy se může zdát na první pohled jednoduchá, ovšem mnohdy to tak není. Zasadit strom je samozřejmě snadné, ale péče o něj vyžaduje náročnější a pravidelnější úkony. Musíme ho zalévat, chránit před zvířaty nebo brouky apod.

Správný výběr stromu

Nejprve se musíte zamyslet nad původem stromu a nad tím, zda je vhodný pro vaše klimatické podmínky. Dbejte i na to, jak hluboko mohou být kořeny stromů zasazeny. Koneckonců, kořenové buňky také vyžadují kyslík a ani přílišný tlak zeminy jim nesvědčí.

Jak na zálivku

Rostlinu zalijte nejlépe ihned po výsadbě, aby se dobře usadila v půdě. Poté je zalévejte jednou týdně (během prvního roku života), samozřejmě v závislosti na ročním období. Na optimální vlhkost v půdě je nutné dbát především tehdy, pokud je strom mladší než 2 roky.

Dopřejte mu slunce

Sluneční světlo je velmi důležité k tomu, aby strom přežil a prosperoval. Díky slunci listy stromů vytvářejí cukry pro proces „fotosyntézy“, bez nich jednoduše nepřežijí.

Mladý strom

Foto: Pixabay

Mulčování a jeho pravidla

Mulč pomáhá v půdě zadržet vodu bez ohledu na vnější podmínky, jako jsou například extrémní teploty. Mulč kolem stromů slouží rovněž jako hranice v době, kdy na zahradě sekáte trávník.

Prořezávání mladých stromů

Zvykněte si také na rutinní ořezávání odumřelých větví a listů, jež udrží strom zdravý. Větší prořez se hodí až ve chvíli, kdy je strom starší 3 let. Ořez v takto mladém věku ho pomáhá přimět k tomu, aby produkoval silné větve a správně absorboval živiny z půdy, což prospívá dalšímu růstu.

Zatočte s plevelem

Včas také zarazte růst plevele kolem stromů, zejména v jejich raných fázích vývoje, v této době totiž jeho přítomný negativně ovlivňuje růst. Jakmile strom zestárne, přestanou pro něj plevely být problémem.

Zdroj: https://www.peceostromy.net/, https://svobodaprostromy.cz/sluzby/pece-o-stromy/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)