Bouquet garni – naučte se univerzální bylinkové kombinace

Čas bylinek už je pomalu tady. I když si občas musíme ještě vypomoci těmi kupovanými, vaření začíná dostávat výrazný letní nádech se vším všudy. A co a kam přidat?

Pomůže vám jednoduchá pomůcka, zvaná bouquet garni. Jde o svazek bylinek, vhazovaný do polévek, omáček a dalších jídel během tepelné úpravy. Jídlu dodá skvělou chuť, ovšem před použitím se vyhazuje. Neexistuje jen jeden jediný bouqet garni. Máme pro vás tři univerzální kombinace, po nichž můžete sáhnout vždy, když si v kuchyni nebudete vědět rady.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bouquet garni na maso

Maso připravujeme na sporáku vždy poměrně dlouho. Jako základ tohoto bouquet garni proto vybírejte spíše dřevnaté bylinky, jimž dlouhá tepelná úprava nevadí. Ba právě naopak, čím déle se podusí či budou péct, tím více aroma a chuti uvolní. Vytvořte si svazek z tymiánu, rozmarýnu a petržele a vložte ho k masu. Nejlépe si rozumí s kuřetem na středomořský způsob, ale také s hovězím a vepřovým.

Bouquet garni do polévky

Připravujete hovězí nebo kuřecí vývar? Svažte k sobě libeček, bobkový list a kerblík. A jak poznat vhodnou velikost? Pokud připravujete vývar jen jako základ do omáček nebo třeba k vaření rýže, bude vám stačit pár snítek. Jinak by se jeho intenzivní chuť mohla tlouct s jinými surovinami. Naopak vývar podávaný jako hlavní jídlo snese i opravdu velký svazek. Po uvaření bouquet garni vyjměte a do polévky nasekejte bylinky zcela čerstvé.

Bouquet garni na ryby

A co použít, když budete připravovat třeba lososa, pstruha nebo jiného šupinatého krasavce? Zaměřte se na bylinky s mírně nasládlou chutí. Jde zejména o oregano, šalvěj a bazalku. Velký svazek vhoďte přímo do připravovaného jídla nebo ho vložte do břicha ryby. Lze ho použít také jako mašlovačku k potírání ryby olejem nebo marinádami.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)