Péče o kalanchoe přes zimu – pokud ji nepřesušíte a nevystavíte horkému vzduchu, postačí vám ke kvetení malý trik s humusem

Kalanchoe

Péče o kalanchoe přes zimu – pokud ji nepřesušíte a nevystavíte horkému vzduchu, postačí vám ke kvetení malý trik s humusem. Správné hnojení zaručí, že se vaše kalanchoe doslova obsype květy, které na ní dlouho vydrží. Důležité je schéma i množství živin. Kalanchoe alias kolopejka je populární pokojová rostlina, která pochází z Madagaskaru a dalších tropických oblastí Afriky a Asie. Tato rostlina je známá pro své masité listy a barevné květy, které vytvářejí trsy usazené na vrcholu stonků. A jak zařídit, aby kvetla opravdu často a sytě se vybarvila?

Jak pěstovat pokojovou kalanchoe

Kalanchoe lze pěstovat relativně snadno – vyžaduje málo péče. Potřebuje především dostatek světla a zálivky, ale je důležité dbát na to, aby její kořeny nebyly přemokřené. Je tedy třeba počkat, až půda mezi zaléváním vyschne. Pokud je půda přemokřená, může to časem vést nejenom k hnilobě kořenů, ale i k úhynu celé rostliny.

Kdy kvete kalanchoe alias kolopejka

Kalanchoe kvete nejčastěji v zimě a na jaře a její květy mohou mít mnoho různých barev. Parapet vám mohou ozdobit například ty bílé, červené, růžové či oranžové, a to v jednoduché či plné formě. Pokud chcete podpořit její kvetení, můžete rostlinu umístit na místo s vyšší mírou osvětlení a zároveň snížit počet hodin denního světla, které kalanchoe dostává. 6 hodin denně by jí mělo bohatě stačit.

Kolopejka

Foto: Pixabay

Organická hnojiva pro kalanchoe

Kalanchoe můžete hnojit pomocí organických hnojiv, jako je například hnůj, kompost nebo humus. Tyto přírodní materiály jsou bohaté na živiny, které pomohou zlepšit kvalitu půdy a podpoří růst a kvetení vaší rostliny. Můžete je aplikovat na půdu před výsadbou nebo je můžete přidávat do květináče třeba spolu se zálivkou, případě je lze i zapracovat do substrátu. Pro stimulaci kvetení pak skvěle poslouží citronová šťáva.

Obsahuje totiž řadu cenných živin, včetně vitamínu C, vápníku, draslíku a hořčíku. Vitamín C je silný antioxidant, který pomáhá předcházet poškození buněk v rostlině, podporuje její imunitní systém a pomáhá jí vstřebávat potřebné železo z hnojiva. Vápník je klíčový pro zdraví rostlinných pletiv a draslík spolu s fosforem stimulují kvetení.

Anorganická hnojiva pro kalanchoe

Ovšem sáhnout můžete i po prostředích z obchodu. Pro hnojení kalanchoe se totiž skvěle hodí i anorganická hnojiva, jako jsou dusičnany, fosforečnany a draselné soli. Tato hnojiva jsou k dispozici ve formě granulí, které můžete aplikovat na půdu kolem rostliny nebo je zapracovat do zeminy. Je ovšem důležité dodržovat doporučené dávky, jinak můžete svou pokojovku nechtěně přehnojit a poškodit.

Pokud nechcete hnojit svou rostlinu příliš často, protože na to jednoduše nemáte čas, můžete použít hnojiva s pomalým uvolňováním. Tato hnojiva uvolňují živiny do půdy postupně během několika týdnů až měsíců, což vám ušetří řadu starostí.

Co ještě vědět o péči

Při pěstování kalanchoe je také důležité dbát na to, aby se na listech neusazoval prach nebo jiné nečistoty. Pravidelně je proto otírejte jemnou vlhkou utěrkou. A jak si domů pořídit těchto rostlinek více? Kalanchoe se často rozmnožuje pomocí řízků, což znamená, že vám stačí jednoduše odříznout část rostliny a zasadit ji do vlhké půdy, kde se brzy vytvoří nové kořeny a rostlina se začne rozvíjet.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/kalanchoe-kolopejka-pokojovka-30000811.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zkuste-to-s-kalanchoe-da-se-pestovat-jako-pokojovka-i-balkonova-rostlina, https://www.veselebydleni.cz/magazin/kalanchoe-pestovani-i-po-odkveteni-jak-zalevat-strihat-a-hnojit, https://primanapady.cz/clanek-29421-kalanchoe-po-odkvetu-potrebuje-vasi-peci-zkuste-ji-ostrihat-namnozit-0

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)