Bílení kmenů ovocných stromů: proč to dělat a jak na to

Vápno

Bílení ovocných stromů přináší mnohé výhody. Pokud máte ovocný sad, rozhodně byste tento krok neměli vynechávat. Bílení má jako hlavní úkol udržet ovocné stromy v dobré kondici a bránit poškození jejich kůry. Bohužel kolem bělení dnes existuje celá spousta mýtů, které způsobují, že se tomuto postupu mnozí zahradníci vyhýbají. Je třeba provést bílení ve správnou dobu, aby bylo účinné. Zde si přečtěte, jak na to.

Bílení stromům pomáhá

Obecně lze říci, že bílení provádíme, abychom ochránili kmen a kůru stromů před poškozením v důsledku změny teplot. Stromy mohou poškodit jak příliš nízké, tak také příliš vysoké teploty. Poškození vnitřních pletiv se u stromů projevuje hnědnutím – je možné je pozorovat na průřezu mladých jednoletých porostů, které ukončily růst pozdě. Právě bílením lze takovému druhu poškození předejít.

Kmen

Foto: Pixabay

Ideální čas na bílení

Provádět tento postup brzy na jaře už může být příliš pozdě. Nejlepší čas na bílení stromů je tedy ideálně od druhé poloviny prosince do začátku ledna. Pokud část vápna spláchne déšť, je vhodné ošetření opakovat a zajistit bělení kmenů ovocných stromů, a to až do začátku března. Bílením dochází k částečnému odrazu slunečního světla, takže kůra se méně zahřívá a nepodléhá tak velkým teplotním výkyvům, které mohou během zimy nastat.

Vápno na bílení stromů

Na bílení stromů se používá zahradnické vápno. Je běžně dostupné. Používat byste jej měli v souladu s návodem výrobku, který si pořídíte. Někdy je třeba jej ještě naředit vodou. Aby vápno vydrželo na kmenu co nejdéle (a nemuseli bychom postup opakovat), podívejte se, zda přípravek obsahuje přípravky navíc, jako je škrob z bramborové moučky či emulzní barva. Přípravek před použitím důkladně zamíchejte a naneste na kmen ovocného stromu štětcem.

Aplikace vápna

Kromě kmenu můžete potřít též báze silnějších větví. V případě jižní strany by měl být nátěr o něco vyšší, protože stromy se z této strany nejvíce zahřívají a jsou zde tudíž nejzranitelnější.

Zdroje info:

https://poradnikogrodniczy.pl/bielenie-drzew-owocowych.php

https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/dlaczego-nalezy-bielic-drzewka-owocowe/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!