Péče o fuchsie zahrnuje správnou přípravu na zimu. Zásadní je umístění a teplota

fuchsie

Fuchsie dokážou kvést celou sezónu. Aby tomu tak bylo, potřebují náležitou péči, která zahrnuje i přezimování. Jak rostliny připravit na zazimování? Jaká péče je nezbytná v zimním období?

Existuje více než 100 druhů a kultivarů fuchsií, které jsou velmi oblíbené díky svým nádherným květům. Jde o teplomilné rostliny, které mají pro úspěšné přezimování jisté nároky. Avšak jediný druh fuchsií, který je odolný vůči mrazům, je fuchsie magellanská. Nicméně většina fuchsií by venku nepřežila. Je nezbytné je správně zazimovat. Jak na to?

Kontrola rostlin před zimou a vhodná doba pro přemístění

Fuchsie sice zdárně kvetou až do pozdního podzimu a dobře snáší nižší teploty, je ovšem vhodné je přemístit do interiéru, a to ještě před příchodem prvních mrazů. Před uložením odstraňte z rostlin suché a poškozené listy a výhony, které by mohly být zdrojem nežádoucí infekce. Fuchsie prohlédněte a zasáhněte proti případným chorobám či škůdcům. Příliš rozvětvené kusy je možné seříznout až o třetinu. Na hlubší řez rostlina zareaguje bujným růstem, což ji ale zbytečně vysílí.

Kde fuchsie zimovat aneb volba vhodného místa

Vhodným místem je světlá a chladná místnost. Ideální teplota je mezi 5 až 10 °C, neměla by však přesahovat 15 °C. Nejlepším místem je skleník, zimní zahrada, veranda, chodba, nebo jakákoli chladná místnost s dostatečnou vzdušnou vlhkostí. Pozor na průvan u oken a na kontakt se studeným sklem. Rostliny dokáží sice přežít zimu i v tmavém prostoru, jako je sklep, garáž apod., ale přijdou o své olistění. Přesto se však jedná o lepší prostor pro přezimování, než je vytápěný interiér.

květiny

Foto: Pixabay

Zimní péče o fuchsie

Půdu v nádobách s fuchsiemi prokypřete, případně dosypte. Pokud je zemina přemokřená, nechte ji trochu vyschnout. V průběhu zimy rostliny zalévejte jen mírně. Zde platí, že čím méně má rostlina světlo, tím méně zalévat. V průběhu zimy rostliny pravidelně kontrolujte a odstraňujte spadlé listy.

Kdy je vhodné začít po zimě s letněním

Na začátku března fuchsie přesaďte do čerstvého substrátu. Proveďte řez, pokud jste ho neprovedli už na podzim. Rostliny přemístěte na místo s teplotou v rozmezí 10 až 20 °C. S hnojením však vyčkejte až po ujmutí. Na zahradu či balkonu fuchsie dejte až ve druhé polovině května.

Zdroj: nkz.cz, modernizahrada.com

Náhledové foto: Pixabay