Péče o bobkový list v zimě – jak ho připravit na jaro

Vavřín

Vavřín vznešený (Laurus nobilis) alias bobkový list se začíná na našich parapetech objevovat stále častěji. Není divu – snad každý chce mít doma toto skvělé koření v dokonale čerstvém stavu. Ovšem právě zimní měsíce jsou pro jeho další přežití ty nejklíčovější.

U nás bohužel nedokážou vavříny přežít venku celoročně, takže je v zimě přeneste dovnitř nebo alespoň ochraňte rostlinu i nádobu například v zimní zahradě tkaninou nebo bublinkovou fólií. Holý kmen obalte pěnovou trubkovou izolací.

Mulčovat se vyplatí i hrnkové rostliny

Kořeny volně rostoucích rostlin i rostlin v nádobách pomůže chránit hrubá nastýlka listoviny nebo slámy. Zkrátka a jednoduše mluvíme o tom, že dané rostlině poskytnete potřebnou izolaci, která ji bude chránit před jakýmkoliv chladem. Pokud některé listy zhnědnou, odstraňte je. To proto, že už stejně nedojde k jejich obnově a tak mohou vavřínu zbytečně odčerpávat živiny.

Bobkové listy

Foto: Pixabay

Výhony neodstraňujte, mohou se na nich později objevit nové listy. Zde je odstranění špatným krokem. I když výhony vypadají, že nerostou a že růst nebudou, rozhodně je na rostlině nechte a pozorujte je. Uvidíte, že řada z nich následně vzejde. Pokud ano, nechte je. Pokud skutečně k ničemu nedojde, potom daný výhon můžete opravdu definitivně eliminovat.

Sledujte listy

Výrazné hnědnutí listů obvykle znamená, že odumřela vrchní část rostliny, ale pokud jsou kořeny chráněny před mrazem, nové výhonky mohou vyhnat z báze. Koncem zimy seřízněte strom tak, aby mu zůstal asi 10cm vysoký kmen. Aplikujte vícesložkové hnojivo. Právě správné seříznutí v kombinaci s dostatkem živin může danou rostlinu opět doslova probrat k životu.

Pozor si však dávejte nejenom na správnost řezu a optimální výšku. Zapomínat byste neměli také na to, že tyto rostliny potřebují i hnojení, a to už na počátku jara. Následně je přihnojujte každé dva týdny až do doby, než opět začnou zimovat v chladu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://zena.aktualne.cz/vavrin-bobkovy-list/r~i:wiki:4719/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)