Dřevěná venkovní terasa: jak na výběr nejvhodnějšího dřeva

Dřevěná terasa

Dřevo je přírodní materiál, který velice dobře vypadá v moderních i tradičních zahradách. Také do nich skvěle zapadá. O tom, že se jedná o oblíbenou volbu materiálu na venkovní terasy, svědčí i fakt, že existuje tolik druhů dřeva, která můžete použít. Od těch tradičnějších, které rostou i u nás (borovice, smrk) až po ty exotické. Na které si vsadit, jestliže chcete docílit nejen krásného vzhledu, ale také dlouhodobé životnosti?

Prkna na terasu

Pokud vybíráte prkna pro svou terasu, obvykle volíte z tloušťky od 19 do 26 mm a šířky 9 až 15 cm. Je samozřejmé, že tlustší prkna budou odolnější, na druhou stranu si za ně ale budete muset připlatit. Na druhou stranu je možné silnější terasová prkna připevnit na menší počet trámů, takže mohou v konečném výsledku znamenat také úsporu. Zatímco ze dřev „domácích“ (borovice, smrk) připlatíte za prkna, která jsou delší, u exotických dřevin obvykle platíte více za širší prkna.

Velká terasa

Foto: Bigstockphoto

Jaké parametry sledovat?

Při výběru samotného dřeva na terasu není až tak důležité sledovat délku nebo šířku, ale také vlhkost dřeva. Pro co nejdelší životnost je dobré, když vlhkost dřeva nepřekračuje 20 až 30 %. Zaměřit se můžete z hlediska vzhledu jednak na klasická prkna, jednak můžete volit také ta, která jsou profilována tak, že na nich neuvidíte hřebíky. Velmi často se používají prkna tlakově impregnovaná z borovice nebo smrku, nebo impregnované (či mořené) dubové desky. Z exotického dřeva vládne zejména teak.

Domácí druhy dřeva

Za domácí dřevo zaplatíte méně, přičemž radovat se můžete z nádherného vzhledu. Nevýhodou těchto dřevin je ale to, že se jedná o měkké dřevo. Aby bylo možné použít jej na terasu, je zapotřebí provést několik úprav, aby došlo ke zvýšení jeho odolnosti. Z hlediska životnosti není vhodné pro použití v surovém stavu, protože snadno přijímá vlhkost a vodu, je domovem pro spoustu mikroorganismů a hmyzu. Po impregnaci tyto nevýhody mizí – zvyšujete se odolnost i životnost dřeva. Jednou nebo dvakrát ročně budete na toto dřevo muset použít oleje na dřevo (ideálně na začátku a na konci sezóny).

Exotické druhy dřeva

Výhodou exotického dřeva je jeho tvrdost a odolnost, a to i bez impregnace. Nevýhodou je vyšší cena tohoto dřeva. Bez úpravy vydrží několik desítek let, je ale třeba počítat s tím, že může změnit svou barvu – vlivem počasí. Pro stavbu z exotického dřeva je třeba používat šrouby, které nepodléhají korozi. Toto dřevo je náchylné k praskání při zatloukání hřebíků, proto se upřednostňuje metoda vrtání šroubů.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/tarasy/drewno-na-taras-jaki-gatunek-drewna-wybrac-aa-Dqp8-vcaV-UdnS.html

Foto: klasikcz.eu

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!