Maracuja

Passion fruit: Jak vybrat a konzumovat maracuju

Máte rádi exotické ovoce? Pak mezi ně zcela jistě patří také maracuja. Ovoce označované také jako passion fruit nebo mučenka jedlá má svůj původ v daleké Brazílii. V této zemi dle mnohých vyprávění používali mučenku už misionáři, kteří v ní spatřovali tradiční biblickou symboliku. Mučenka se stala symbolem umučení Ježíše Krista. Její z pohledu textury poměrně složité květy ostatně symbolizují právě onu trnovou korunu, již Ježíš měl. Blizny jsou symbolikou třech hřebů a deset okvětních lístků symbolizuje apoštoly. Liány mají zřejmě z pohledu symbolu co dělat s bičováním.

Plody s charakteristickým tvarem i chutí

Když se podíváte na plod maracuji, zjistíte, že je buď kulatý, nebo oválný. Barva je typicky purpurová. Co se týká velikosti, ta se pohybuje okolo 7 cm. Mučenka jedlá se vyznačuje také vcelku solidní slupkou silnou přibližně 3 mm. Je zcela lysá a vcelku pevná. Uvnitř plodu najdeme bílou dužninu, okolo níž je míšek s průhlednou pokožkou. Je plný žlutooranžové dřeně, jejíž součástí jsou semena. Chuť dřeně je silně exotická, sladkokyselá. Je ale vcelku výrazná, což je ideální pro dochucení dezertů nebo nejrůznějších nápojů. Dát si mučenku lze i čerstvou, plod se rozkrojí a můžete si pochutnat.

MaracujaMaracuja: Zdroj obrázku Pixabay.com

Spousta vitamínů a minerálů zaručena

Z pohledu podpory imunity a zdraví je maracuja optimálním ovocem. Vždyť obsahuje spoustu vitamínů z řad A, B i C. Nachází se v ní mimo jiné také vápník, železo, fosfor a hodně vlákniny. Pokud trpíte anémií, určitě se vyplatí konzumace právě tohoto ovoce, protože efektivně doplní železo.

Květ mučenkyKvět mučenky: Zdroj  obrázku Pixabay.com

Jak vybrat vhodnou maracuju a konzumovat ji?

Vzhled konkrétního plodu by měl být na pohled hezký. Tradičně zralá maracuja připomíná pomačkaný míček. Velmi se podobá tomu golfovému. Pozor na to, aby slupka nebyla prasklá. Dolíčky nejsou na závadu. Jestliže bude slupka hladká, počítejte s tím, že vnitřek plodu nebude výrazně sladký. Plod musí jít rozkrojit nožem. Vnitřek můžete vyjíst ihned, nebo přidat do konkrétního pokrmu.

Maracuja: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *