Inspirace na Vánoce: Zabavte se výrobou krásných vánočních ozdob

ozdoby-vanoce

Máme tu druhý adventní víkend, venku je mrazivé počasí a nikomu z nás se nechce ven. Pokud chcete zabavit děti, ale i sebe, zkuste si společně vyrobit vánoční ozdoby ze slaného těsta. Vše je naprosto jednoduché, s těstem se dokonale pracuje a u výroby se může zabavit celá rodina. A jak jistě víte, není nic krásnějšího, než si udělat chvíli čas a strávit jej s rodinou, ať už při pečení cukroví nebo výrobě ozdob. 

A pokud jde o trvanlivost doma vyrobených ozdob, vydrží opravdu dlouho. Po svátcích je můžete schovat do vzduchotěsné nádoby a těšit se z nich i příští rok. Těsto se skládá ze tří surovin, které máme všichni doma. 

Připravte si tyto suroviny

Těsto se skládá pouze ze tří surovin, které jsou součástí každé domácnosti. Navíc se jedná o levné složky. Co tedy na výrobu ozdob budete potřebovat?

  • 550 gramů hladké mouky
  • 270 gramů soli
  • hrnek vody

Nyní si vezměte mísu a prosejte do ní mouku se solí. Dále pomalu přilévejte vodu a těsto míchejte. Musí vám vzniknout hladké těsto podobné modelíně. Pokud těsto bude drolivé, přidejte trochu vody. Pokud naopak bude mokré, přidejte sůl a trochu mouky. Vypracované hladké těsto odložte na třicet minut stranou, aby se důkladně spojily veškeré suroviny. Po uplynulé době jej můžete obarvit potravinářským barvivem. Také jej můžete nechat v bílé barvě a až ozdoby vytvrdnou, můžete je různě nabarvit.

vanoce
Foto: Pixabay

Práce s těstem

S vyrobenou hmotou pracujte stejně, jako s každou jinou modelínou. Vyválejte ji na tenký plát, vezměte si vánoční vykrajovátka a vykrojte požadované tvary. Děti tuto činnost milují a zde máte jistotu, že v blízkosti dětí nemáte modelínu plnou chemických látek. Vykrojit můžete například zvonečky, které po vytvrdnutí namalujete žlutou barvou a připevníte například na adventní věnec z jehličnatých větviček. Kreativitě se meze nekladou, a tak si můžete vyrobit i ozdoby na vánoční strom. 

Z tohoto těsta lze modelovat mnohé. Můžete udělat copánek, který stočíte a použijete jako svícen, ale také podkovy pro štěstí na dveře. A pokud se z těsta rozhodnete vyrobit například malou chaloupku, růže či cokoli jiného, půjde to. Na slepování použijte vodu. Než ozdoby zaschnou, můžete je ozdobit také kořením, například kmínem, skořicí, badyánem – opět záleží jen na vás.

Jak na vytvrdnutí

Aby ozdoby déle vydržely, bude potřeba je řádně vysušit. Můžete je odložit na několik dnů k topení a nechat je vyschnout, ale také je můžete umístit na pečící papír na plech a sušit v troubě při teplotě 50 °C několik hodin. Po vysušení je můžete natřít temperami, ozdobit třpytkami a jinými. Ozdoby lze také nalakovat, a tak prodloužíte jejich životnost.

Zdroj: https://prima-receptar.cz/slane-testo-na-tvoreni/

https://www.vareni.cz/magazin/slane-testo-jako-dekorace/

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)