Sloní noha

Palma do domácnosti sloní noha

Termín sloní noha je poměrně úsměvný a člověka jen tak nenapadne, že se může jednat o zajímavou pokojovou rostlinu, kterou si můžete pořídit do vašeho interiéru i vy. Beaucarnea recurvata označovaná také jako Nolina recurvata má svůj původ v jihovýchodním Mexiku. Jedná se o rostlinu, která dokáže vyrůst až do výšky 1 metru. Typická je vcelku tlustým kmenem, který je ve spodní části značně rozšířený. Na vrcholu je patrná růžice listů, které mohou mít délku až úctyhodných 100 cm. U starších rostlin se růžice často ještě větví.

Vytvořte ty správné podmínky

Růst sloní nohy je pochopitelně silně ovlivněný hlavně tím, v jakých podmínkách je pěstována. Bytostn nesnáší průvan, takže se vyplatí dát ji tam, kde nehrozí. Miluje sluníčko, nicméně přílišné horko jí také nesvědčí, a tak není od věci řešit kvalitní přistínění. Optimální je klasická pokojová teplota. V zimě je dobré rostlině dopřát suché a vcelku chladnější stanoviště. Optimální teplotní rozmezí se pohybuje od 8 do 12 stupňů Celsia. V létě ji klidně můžete vytáhnout i ven.

Zalévání a množení sloní nohy

Co se týká zalévání, tak to je třeba přizpůsobit především teplotě, která momentálně panuje. V zimě se pochopitelně vyplatí zálivku značně omezit. Dokonce nolina snese i částečné sucho. Nezapomeňte na drenážní vrstvu, díky níž dojde k velmi efektivnímu odvedení vody ze substrátu. Přemokření totiž standardně vede k uhnívání kořenů, což si pochopitelně nepřejeme. Rozmnožování noliny probíhá standardně ze semínek anebo prostřednictvím postranních výhonů v růžici. Ty opatrně uřízneme, ránu ošetříme a následně zasadíme do pěstebního substrátu.

Nezapomínejte na hnojení a ochranu před škůdci

V letním období určitě nezapomínejte na pravidelné hnojení. Bohatě postačí, když tak učiníte jednou za měsíc, a to prostřednictvím tekutého hnojiva ideálního pro sukulenty a kaktusy. Co se týká substrátu, optimální je, když se skládá u jedné porce listovky, drnovky a stejného množství rašeliny i písku. Co se týká škůdců, je rostlina ohrožena především sviluškami.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *