Kurkuma: Exotika na vašem balkoně nebo zahradě

Kurkuma

Znáte tradiční žlutý prášek, který se prodává jako samostatné koření, anebo je součástí kari? Kdo by neznal kurkumu? Pochází z oddenků rostliny s názvem kurkumovník dlouhý mající svůj původ v jihovýchodní Asii. Nejvíce se pěstuje v Číně, nicméně setkat se s ním lze i na Filipínách či ostrově Jáva. My se na kurkumovník podíváme poněkud podrobněji a soustředíme se zejména na jeho pěstování v našich podmínkách, které není nijak extrémně náročné.

Kurkuma

Kurkumovník se představuje

Typická je rostlina kurkumovníku především oddenkem hlízovitého charakteru, z něhož rostou jak řapíkaté, tak i kopinaté listy, jejichž délka může v maximu dosahovat až na 50 cm. Z dalších druhů kurkumovníku se setkáme ještě s okrouhlolistým a s dalšími majícími jen latinské názvy. Jsou jimi například Curcuma harmandii, Curcuma parviflora nebo Curcuma rhabdota. Na nejrůznějších výstavách u nás se nachází kurkuma v podobě rostliny Curcuma alismatifolia původem z Thajska. Rostlina je označována jako thajský tulipán.

Klimatické podmínky jako v domovině

Kurkumovník potřebuje ke svému zdárnému růstu pochopitelně podmínky, jež se podobají domovině, v níž roste. Ve zkratce je třeba dbát zejména na:

  • volbu hlinitopísčitého podkladu,
  • dno nádoby s drenážní vrstvou,
  • maximálně světlé stanoviště – východ či jih,
  • vysokou vzdušnou vlhkost,
  • hnojení v intervalu cca 14 dnů
  • teplé stanoviště i v zimě,
  • stěhování rostliny do tepla při teplotě okolo 15 stupňů a méně,
  • minimální zálivku při přezimování.

Kurkuma

Pro krásu i užitek

Jestliže si myslíte, že se kurkuma pěstuje pouze pro své skvělé chuťové vlastnosti, jste na omylu. Třeba Curcuma alismatifolia má nádherné květy. Sklizeň hlíz kultivarů jako Curcuma rotundifolia a Curcuma longa přichází po odkvětu. Barvivo kurkumin typicky žluté barvy vzniká až při vaření oddenků. Ty se nakonec melou na charakteristický žlutý prášek. Ten lze nyní sehnat za výhodnou cenu například v eshopu eushops.cz.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.