Sázení jahod na jaře: Máme pro vás návod i podrobné video

Jahody

Jahody, skvělé plody, na nichž si rádi pochutnají dospělí i děti. Pokud jsou ovšem chuťově dobré. V mnohých případech se v supermarketech setkáme s nahnilými, plesnivými anebo jinak degradovanými plody. I proto se vyplatí dát si tu práci a vypěstovat si jahody přímo doma. Nejedná se o nijak složitou záležitost. Bohatě postačí několik pomůcek, vlastní píle a zápal. My si jednotlivé důležité aspekty popíšeme podrobněji a nabídneme i video, na němž uvidíte vysazování jahodníků na záhon krok po kroku.

Kvalitní půdní podklad jako základ

V první řadě je zapotřebí připravit záhon, a to co možná nejdokonaleji. Půda by měla být jemná smíchaná optimálně s rašelinou nebo kompostem. My jsme v našem případě zvolili právě kompost. Je plný živin a potřebných látek, které jahodník vyžaduje. Rozhodně není od věci vybírat i slunné místo, které není po dobu většiny dne výrazně stíněno. Jahodám se bude dařit mnohem lépe, což se odrazí nejen na velikosti plodů, ale především na jejich chuti.

Nezapomeňte na netkanou textilii

Zaplevelený záhon je tou největší noční můrou všech zahradníků. I proto se vyplatí koupit netkanou textilii, která se postará o to, že plevelné rostliny prostě a jednoduše nebudou mít šanci vyrůst. Doslova a do písmene je udusí. Optimální je natáhnout tuto netkanou textilii přímo na záhon, vyznačit si místa pro výsev jahod křídou a následně je vystřihnout. Poté jimi prostrčíte důlkovač nebo kousek dřeva a uděláte prohlubeň. Když fólii odstraníte, víte, kde máte vykopnout jamku.

Zalévejte a hnojte

Když jahody vysazujete, můžete ještě před jejich vysazením do důlku nalít vodu. Po zasazení jahodníku je dobré jej ještě jednou zalít a dopřát mu dostatek vláhy. Máte-li výživnou půdu, hnojení nebude zapotřebí. Jinak není od věci volit například mrvu smíchanou s vodou. Hnojit je vhodné po sázení jahod na podzim.

Video: Youtube kanál Radka Štěpána

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.