Otrávená meruňková jádra: Mýtus i pravda v jednom

Jádra meruněk

Milujete meruňky? Pak si nejspíše aktuálně nejspíše libujete, jelikož je jich všude spousta. Koupit se dají jak plody tvrdší na zavařování, tak i měkčí. Z těch se vyrábí hlavně skvělá meruňková marmeláda. Tak jako tak někteří lidé chtějí zužitkovat plod meruňky takřka celý se vším všudy. Konkrétně si dopřávají samotné jadérko, které se nachází ve velmi tvrdé pecce. Meruňková jádra jsou k dispozici i na internetu nebo v lékárnách. Přesto se mnohde tvrdí, že jsou jádra meruněk nebezpečná. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Amygdalin chránící před býložravci

Přímé v jadérkách meruněk se nachází látka označovaná jako amygdalin. Jedná se o kyanogenní glykosid, který má za úkol chránit semínka před býložravci. Právě amygdalin se v jejich zažívacím ústrojí může změnit na kyanovodík, který je považován za enzymatický jed, tedy silně toxickou látku. Ostatně právě kyanovodík se uvolňoval z Cyklonu B v nacistických koncentračních táborech.

Meruňkové peckyMeruňkové pecky: Foto Radek Štěpán

Kolik jadérek meruněk je možné sníst

Těžko říct přesně, mnozí lidé vám řeknou, že jich snědli desítky a nic se jim nestalo. V čerstvých meruňkových jádrech je ovšem obsah amygdalinu poměrně vysoký. Obecně se uvádí, že zkonzumovat by se v rámci bezpečné dávky měla maximálně 3 jadérka. Připomenout bychom měli, že smrtelná dávka kyanidu se pohybuje mezi 0,5 až 3,5 miligramy. Odborníci z Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA) stanovili maximum na 20 mikrogramů, což je 25krát méně než při dávce smrtelné.

Pozor na konzumaci jadérek u dětí

Právě u malých nenasytů je třeba se mít na pozoru. Jako maximální bezpečná dávka se uvádí pouhá polovina jadérka. V případě překročení dávky může přijít únava, nevolnost a mnohé další závažnější potíže.

Rozbité meruňkové pecky

Rozbité meruňkové pecky: Foto Radek Štěpán

Amygdalin jako cesta proti rakovině?

Biochemik Ernst Krebs propagoval meruňková jádra jako lék proti rakovině. Pozdější vědecké práce ale nakonec účinky amygdalinu vyvrátily. Dokonce i přesto, že byl synteticky připraven laetril, jakási umělá forma amygdalinu. I přesto někteří prodejci doporučují sníst 10 až 60 jader denně. To už je rozhodně minimálně hazard se zdravím.  

Zdroje info:

https://plzen.rozhlas.cz/merunkova-jadra-vas-muzou-i-otravit-nepodlehnete-sarlatanum-7447325

https://www.kupi.cz/magazin/clanek/14365-pecky-z-merunek-jsou-velke-tema-jiz-mnoho-let-3-jaderka-staci-k-otrave-dospeleho-cloveka

https://prima-receptar.cz/opravdu-mohou-merunkova-jadra-byt-zdravi-prospesna/

Jádra meruněk: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.