Osvětlení pokojových rostlin v zimě: vše, co potřebujete vědět

Pokojové rostliny

Světlo je jedním z nejdůležitějších faktorů pro správný růst vašich rostlin. Závisí na něm velmi důležitý proces, který nazývám jako fotosyntézu. Rostliny, které rostou v přírodě, se snadno přizpůsobí. Nicméně pokojové rostliny budeme muset operovávat sami, a to zejména v zimě, kdy je světla méně, než v ostatních ročních obdobích.

Orientace oken

Nejvíce světla se nachází na parapetech orientovaných na jih, popřípadě jihovýchod či jihozápad. Avšak v létě dostanou rostliny na oknech orientovaných na jih méně slunečního světla, než na jaře. Okno, které je orientováno na východ, je osvětleno celé dopoledne a okna orientovaná na západ zase pouze odpoledne. Nejméně sluneční energie získají vaše rostliny z okna, které je orientováno na sever – obvykle se tak děje pouze v letní dny večer (těsně před západem slunce).

Foto: Pixabay

Ochrana před spálením rostlin

Pokud jsou vaše rostliny na parapetu orientovaném na jih (nebo jihovýchod či jihozápad), může jim hrozit popálení. To můžete odvrátit zastíněním, jako je například použití silnějších závěsů. Pomoci mohou také stromy, které pěstujete pod okny, protože i ony mohou přinést úlevu od nepřetržitého a silného slunce, které hrozí rostlinám zejména na jaře a v létě. Na druhou stranu ale příliš velká koruna stromů omezuje přístup světla, a to zejména v zimních měsících může být nežádoucí.

Světlo z oken

Světlo, které rostliny získávají díky vystavení na okenním parapetu, ale nemusí být stejné jako světlo, které mají rostliny v přírodě. Toto světlo totiž získávají ze strany a ne shora, jako je tomu v přírodě. A tak se rostlina může „natahovat“ za světlem, což způsobuje její nerovnoměrný růst. Proto bychom je až měli nejenom v zimě otáčet každých 7 až 10 dní ve směru hodinových ručiček o 10 až 15°.

Interiér bytu

To, kolik světla vaše rostliny dostanou, je závislé ale také na interiéru. Stěny, podlahy, stropy i nábytek mohou pohlcovat část světla – čím tmavší jsou, tím více světla pohltí. Naopak světlé předměty světlo odrážejí.

Osvětlení rostlin v zimě

Kratší dny mohou znamenat nedostatek světla pro vaše rostliny. To se může projevit různými způsoby – v závislosti na tom, o jaké rostliny se jedná. Tak například mohou takové rostliny špatně růst, mají malé množství květů nebo plodů, řídké výhonky, slabé listy, nedostatečně vyvinuté výhony, bledou barvu apod. Už na podzim dochází k výraznému zkrácení denního světla. Proto je zapotřebí některé rostliny osvětlovat dodatečně speciálními žárovkami. To ale zvyšuje spotřebu energie. Lepším způsobem je investovat do fytolampy, které sice šetří energii, jejich pořizovací cena ale nemusí být malá.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2019/11/16/kak-podsvechivat-rasteniya-v-domashnih-usloviyah-zimoj/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!