Elektrické obojky pro psy rozhodně nepatří do rukou každému

Elektrický obojek

Mezi majiteli psů existují dva odlišné názory, co se elektrických obojků týká. Jedna skupina si je nemůže vynachválit, používá je jako podpůrný prostředek. Druhou skupinu tvoří naopak lidé, kteří si myslí, že se jedná o týrání zvířat, a rozhodně by se nemělo jednat o veřejně dostupnou pomůcku. Kde je pravda? Tak trochu na obou stranách.

Názor kynologů

HD Coach Radoslav Chlup tvrdí, že používání elektrických obojků na psy (stejně tak jakékoli jiné pomůcky) může být užitečné, a to za dvou předpokladů: za prvé tato pomůcka neubližuje psovi a za druhé ji umíte použít. Sám na sobě zkoumal, jestli elektrický obojek způsobuje nepříjemnou bolest. Dle jeho názoru je to sice nepříjemné, nikoli však bolestivé. Tudíž by nemělo dojít ke zdravotním problémům v rámci použití této pomůcky.

Základem je zvládat oslovení

Pokud svého psa oslovíte jménem, měl by na vás zareagovat. A to za jakékoli okolnosti – tudíž nejen doma, kde je ticho a klid, ale také na rušné ulici nebo v případě, kdy jej láká volání přírody (například chuť prohnat srnu, která stojí nedaleko). Pokud zvládnete toto, můžete se pouštět do dalších výchovných metod.

Použití elektrického obojku

Elektrický obojek tedy podle HD Coache Radoslava Chlupa obecně používáme tak, že nejprve oslovíme svého psa. Pokud se od něj nedočkáme žádné reakce tak v rámci 0,15 sekundy a víc musí zaznět zákazový povel. Pokud ani nyní pes nereaguje, přijde korekce ve formě elektrického obojku. Zde máte na výběr: v první řadě se ozve nejprve zvukový signál a teprve po další prodlevě statický výboj, který má navíc několik stupňů intenzity.

Používat nebo nepoužívat?

Pokud správně odhadnete, za jakých okolností se dá elektrický obojek používat tak, aby vám pomohl ve výcviku vašeho psa, pak odpověď zní ano. Elektrický obojek je pomůcka, která psovi neublíží, naopak vám může pomoci. Na druhou stranu existuje poměrně dost lidí, kteří se s její pomocí snaží vynutit si u svého psa poslušnost. Pak došlo k nepochopení této pomůcky a v případě jejího chybného použití může dojít až k narušení vztahu pána a jeho psa.

Zdroj: http://hdcoach.eu/category/blog/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.