Ořechová mouka: můžete si ji připravit doma a použít namísto pšeničné

Mandlová mouka

Ořechová mouka, to jsou v podstatě mleté ořechy. Může jít o mouku vyrobenou z mandlí, vlašských ořechů, kešu ořechů, lískových ořechů aj. Namlít zkrátka můžete jakékoli ořechy, které máte zrovna po ruce a získat tak bezlepkovou mouku. V receptech je často potřeba méně ořechové mouky, protože je hutnější. Kdybychom ji měnili s pšeničnou moukou v poměru 1:1, tak bychom získali příliš suché a drobivé těsto. Můžeme ale ubrat na cukru, protože sladkou chuť můžeme získat z ořechů (zejména kešu a mandlí).

Mouka z neloupaných ořechů

Některé ořechy, jako jsou mandle nebo lískové ořechy, se dají oloupat. Proto bychom se mohli ptát, zda je před mletím oloupat. Záležet to bude na tom, jak chcete mouku použít. Pokud potřebujete extra jemnou mouku (například do makronek), vyplatí se mandle předem oloupat. Chcete-li si ušetřit práci, můžete koupit už oloupané ořechy. I tak je to levnější, než kupovat rovnou ořechovou mouku.

Ořechy

Foto: Pexels

Výroba ořechové mouky

Není to nic složitého, pokud máte vysokorychlostní mixér (kuchyňský mixér je také možné použít, výsledky ale nebudou tak dobré). Jednoduše stačí vzít ořechy a rozmixovat je na moučku. Dejte si pozor: pokud budete mixovat příliš dlouho, namísto sypké konzistence získáte lepivou směs, která se bude podobat spíše oříškovému máslu. Obvykle stačí 10 až 15 sekund mixování. Mouku skladujeme ve vzduchotěsné nádobě v lednici. Zde vydrží několik měsíců.

Triky při výrobě mouky

  • Ať už oloupané nebo ne, zkuste oříšky před namletím krátce nasucho opražit na pánvi. Cílem je získat růžovou barvu oříšků, nikoli hnědou či dokonce černou. Mixujeme až poté, co oříšky vychladnou.
  • Před mixováním můžete ořechy umýt tak, že je vsypete do horké vody. Nechte chvilku ležet pak promíchejte a slijte. Další zpracování provádějte až po dokonalém osušení ořechů.
  • Mixujte vždy jen asi půl hrnku ořechů najednou.
  • Pomocí sítka můžete získat tu nejjemnější ořechovou mouku. Velké kousky můžete opět rozmixovat.
  • Pokud mouka chutná hořce, je zkažená. V lednici vydrží asi 6 měsíců.
  • Můžete ji skladovat také v mrazáku.

Zdroje info:

https://www.thehealthymaven.com/how-to-make-homemade-nut-flours/

https://sincerelynuts.com/blogs/blog/how-to-make-nut-flour-at-home

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!