Mikroelementy ve výživě rostlin – co si pohlídat (a na co určitě nezapomenout)

jablko

Mikroelementy stimulují žádoucí biochemické procesy v rostlinách. Při hydroponickém pěstování, kde se jejich nedostatek řeší nejčastěji, jsou důležité zejména dva mikroelementy – mangan a železo. Mimochodem, hydroponické pěstování je způsob pěstování rostlin bez použití tradiční půdy, kdy jsou rostliny pěstovány ve vodním roztoku s živinami nebo ve vlhkém substrátu

Jak zjistit nedostatek manganu

Mangan – může být v mnoha případech tím hlavním faktorem, určujícím kvalitu a velikost rostliny. Podílí se totiž mimo jiné i na procesu fotosyntézy a dýchání, dále pak i na produkci cukrů, bílkovin a vitamínu C uvnitř rostlinných pletiv. Obvykle trpí nedostatkem manganu zejména rostliny, produkující ovoce (jahodníky, borůvky apod.), ale pozor si na něj dejte i v případě, že hydroponicky pěstujete například okurky.

Jeho nedostatek se projeví chlorózou alias mramorováním. Všechny žíly na listech jsou sytě zelené a mezery mezi nimi se naopak vybarvují žlutě. Na rozdíl od nedostatku hořčíku se však manganová chloróza jak první vyskytuje na nejmladších listech.

Zálivka

Foto: Pixabay

Proč si pohlídat zásobení rostlin železem

Železo se podílí na mnoha procesech (zejména fotosyntéza, dýchání a redukce nežádoucích dusičnanů uvnitř rostlinných pletiv). Žádná plodina se bez něj tedy neobejde. Na nedostatek železa jsou obzvláště citlivé ovocné plodiny a některé druhy zeleniny. U bylinek se naopak jeho nedostatku zpravidla obávat nemusíte.

A jak vypadá jeho nedostatek? Při tomto typu chlorózy nejprve mladé listy zčervenají, poté zežloutnou a nakonec vybělí. Listové žilky však zůstávají zelené. Postupně pak začínají chřadnout i starší listy.

Další tipy pro hydroponické pěstování

  • Správný výběr systému: Existuje několik různých typů hydroponických systémů, jako jsou systémy s plovoucími kořeny, NFT (nepřetržitý tok živin) nebo systémy s kapalinovým prouděním.
  • Kontrola pH a živin: Pravidelně kontrolujte pH roztoku a živiny pro rostliny. Rostliny potřebují specifické pH a živiny pro optimální růst a vývoj.
  • Osvětlení: Zajistěte dostatečné osvětlení, buď pomocí LED, HPS (výbojka vysokého tlaku) nebo jiných vhodných zdrojů světla. Myslete na to, že rostliny vyžadují správné světelné podmínky pro fotosyntézu a jinak se jim dařit nebude.

Zdroj: http://www.rustreg.upol.cz/_materials/fyziologie_rostlin/FZRSB_Mineralni_vyziva.pdf, https://web.natur.cuni.cz/biochem/kucera/rostliny/is/kap10.pdf, https://thes

es.cz/id/dt7osi/Pisemna_prace.pdf

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)