Orchidej po odkvětu: jak bychom se o ni měli dobře postarat

Orchidej

Když orchidej kvete, je to nádhera. Velké množství nádherných květů vydrží velice dlouho a přináší nám velkou radost. Jak se ale zachovat, když květy odkvétají? Měli bychom je nechat odpadnout nebo je odstraňovat ručně? Je dobré stonek, na kterém květy rostly po odkvětu odstranit, nebo je můžeme ponechat? Jak se o orchidej postarat, aby nám znovu vykvetla?

Odkvétání orchideje

Existuje celá spousta druhů orchidejí. Některé kvetou nepřetržitě, jiné si květ udrží po dobu několika měsíců, poté odkvetou a následuje období klidu. Druhá varianta je případem velmi oblíbeného a nenáročného druhu orchideje: Phalaenopsis. Takže až začnou květy odpadat, neznamená to, že vaše orchidej nemá dostatek živin, nebo že jste se dopustili pěstitelské chyby. Je to jen přirozený životní cyklus, který postihuje každou orchidej.

Odříznout stonek nebo ponechat?

Tato otázka se stává zajímavou pro ty zahradníky, jejichž orchidej upustila poslední ze svých květů. Phalaenopsis je orchidej, která má schopnost na stejném stonku růst i několikrát po sobě, proto v žádném případě nepřistupujeme k odříznutí stonku. Pokud je stále zelený a vypadá zdravě, ponechte jej proto na rostlině, abyste se dočkali dříve květů.

Orchidej

Foto: Pixabay

Odřezávání stonku

V některých případech ale může do poloviny vyschnout, a to je pro nás znamení, že je čas jej odříznout. Nebojte se, rostlina znovu vykvete, jen bude třeba vyprodukovat nový stonek, což může nějakou dobu trvat. To, zda je orchidej zdravá, můžete pozorovat na jejích listech a kořenech. Dokud nezačnou odumírat, rostlina je zdravá a je velmi pravděpodobné, že znovu vykvete.

Jak odříznout stonek

Pokud vaše orchidej odkvete a stonek začíná usychat, je to znamení, že jej máte odřezat. Je ale dobré počkat, až bude zcela suchý a uvnitř dutý. Tím svou rostlinu poškodíte co nejméně. S odřezáváním nespěchejte: v některých případech lze řez provést poblíž listové růžice a někdy jen nad okem, které předchází suchý stonek. Počkejte tedy, kde se hnědnutí vašeho stonku zastaví.

Doba odpočinku

Po odkvětu orchideje je zapotřebí respektovat to, že rostlina potřebuje nabrat síly předtím, než znovu bohatě pokvete. Období klidu u orchideje je známé tím, že bychom měli přestat s hnojením i zálivkou. Sucho napomáhá orchideji později znovu vyschnout. Někdy si ale orchidej o vodu řekne i v období klidu: to když se objeví bílé kořeny. Trochu je pokapejte malým množství vody. Pokud máte možnost, je dobré rostlinu po odkvětu odnést na chladnější místo, kde jsou teploty okolo 17 až 18 °C. Není to ale nutností. Jakmile objevíte nový výhonek, na kterém se budou tvořit květy, je to znamení, že doba odpočinku skončila. Začněte se o rostlinu starat tak, jako dřív.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-pielegnacja-storczyka-po-przekwitnieciu,nId,5595913

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!