Zázvor na kašel? Ideálně vlastní. Jak vypěstovat zázvor doma

Zázvor

V zimních měsících se řadí kašel mezi poměrně běžné záležitosti. Trpí jím jak dospělí, tak i děti. Vyléčit kašel není zrovna jednoduché, často končí infekce až antibiotiky. Přitom mnohdy stačí pouze prostředky z vlastních zásob. Typický je v tomto ohledu třeba takový zázvor. Ostatně hovoří o tom i některé studie. Pěstování zázvoru totiž není nijak extrémně složité. Vyrůst vám může klidně i z kousku, který so koupíte v supermarketu. Důležitými faktory jsou pro pěstování zázvoru hlavně vláha, vlhkost a také dostatek tepla. Ostatně jde o rostlinu, která má domovinu v tropech. My se v následujících řádcích zaměříme podrobně právě na to, jak vypěstovat zázvor doma.

Pěstování zázvoru na okenním parapetu

Zázvor je v tomto případě pěstován jako přenosná rostlina v truhlíku. Ideální je pro začátek pěstování zázvoru právě přelom mezi zimou a jarem. V tropických oblastech totiž aktuálně panuje období sucha a čeká se na začátek období dešťů. S pěstování lze ale začít i jindy, stačí vám mít oddenek, který bude narašený.   

ZázvorZázvor: Foto Pixabay

Výběr správného oddenku

Je úplným základem. Ideálně volte oddenek, který je čerstvý a minimálně seschlý. Nesmí být také nijak poškozený. Na samotném oddenku mohou a nemusejí být už přímo viditelné vegetační pupeny. U seschlejších kousků se vyplatí namočit je na noc do vody. Větší kus lze rozříznout klidně i na více částí. Na každé musí ale být minimálně dva vegetační pupeny.

Oddenky patří do zeminy

Zahrnují se pouze malou vrstvou a pupeny by měly směřovat nahoru. Volit je třeba nádobu, která bude mít v minimu průměr 20 cm. Mohou být samozřejmě i větší. Zapotřebí je vytvořit výživný substrát. Ideální je hlinito-písčitá zemina. V létě může být rostlina klidně i venku na terase. Musí se ale chránit před větrem.    

ZázvorSklizeň zázvoru: Foto Pixabay

Obalte se trpělivostí

Zpočátku budete mít pocit, že se v truhlíku neděje v podstatě vůbec nic. Po nějakých třech týdnech by se ale měl objevit nový výhonek. Poté už uvidíte jeden list za druhým. Olistěné výhonky se zpravidla rozrůstají do výšky až kolem 70 cm.

Kdy sklízet domácí zázvor?

Oddenky jsou pochopitelně pod zemí, a tak se jen velmi složitě zjišťuje, kdy je třeba zázvor sklízet. V domácích podmínkách by to mělo být zhruba nějakých 9 měsíců od samotné výsadby. Jak začnou listy žloutnout a zasychat, je třeba sklízet.

Zdroje info: ireceptar.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3604064/

Zázvor: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.