Optické zvětšení malé zahrady

Malá zahrada

Poslední dobou jsou v kurzu spíše menší pozemky a to díky vzrůstajícím cenám pozemků obecně. Je však možné takový prostor nějakým způsobem alespoň opticky zvětšit? Možné to je a v dnešním článku se dozvíte jak na to.

Kompozice

Nutné je promyslet i ten nejmenší detail, obzvláště u malé zahrady. Každá chyba by se totiž dříve nebo později stejně ukázala. Na velké zahradě, které je větší než 1 tisíc metrů čtverečních, můžete volit více tematických celků. Například dětské pískoviště, záhony na zeleninu, květinové okrasné záhony a spoustu dalších.  Při realizaci malých zahrad však volte pouze ty hlavní funkce, které má zahrada splňovat a které nejvíce chcete. To znamená, jestli chcete více užitkovou, okrasnou zahradu nebo zahradu s posezením.  Malý prostor tedy nepřeplňujte a dejte na jednoduchou, čistou kompozici. A pokud si sami nevíte rady, nebojte se oslovit zahradního architekta, který vám pomůže realizovat vaše přání.

Materiál a barvy

I při výběru barev a materiálů na zahradní stavby nebo zpevněné povrchy je třeba přemýšlet. U malých zahrad to platí dvojnásob. Jestliže použijete mnoho barev a mnoho různých materiálů, nedosáhnete na malém prostoru dobrého výsledku. Velká pestrost barev bývá spíše na škodu.  Pokud však máte barvy rádi, vymezte jim místo třeba v záhonu trvalek. Co se týká materiálů, volte kombinace maximálně 2 až 3 materiálů. Pamatujte také, že by vše mělo ladit i s fasádou domu a zahradním nábytkem.  A stejně jako v místnostech, tak i v zahradě platí, že světlé barvy zvětšují prostor.

Rozdělení částí

Při realizacích a úpravách malých zahrad se nesnažte celou plochu z jednoho místa přehlédnout. Prostor kompozičně rozdělte do více částí. Například užitkovou zahradu můžete oddělit trvalkovým záhonem nebo nižším živým plotem. Vysoké stromy a keře se určitě do malých zahrad nehodí. Je nutné myslet i na to. Pokud chcete strom, tak strom do malých zahrad. Každá jednotlivá část navíc může být doplněna výhledy, které budou mezi sousedními kompozicemi komunikovat a ladit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.