Omytí citronu před konzumací nemá smysl

Citron

Milujete citrony a nedokážete si bez nich představit třeba jen takovou vodu? Ta s přídavkem kyselosti a mátou dostává další rozměr. Mnohdy si ale lidé dávají do vody citrony, které jsou ošetřené různými chemickými látkami. Zrovna dobře nedělají a pouhé omytí plodů jednoznačně nestačí. Pojďme se tedy podívat, jaká chemie se standardně používá a proč nedává omytí citronů smysl.

Ošetření plodů během vegetace i po ní

Počítat je třeba s tím, že citrusy jsou chemicky ošetřovány jak během sezony, tak i po ní. Samotné chemie, jež se použije v průběhu růstu citronů, zůstává na jejich povrchu i po sklizni jako rezidua. Po sklizni pak přicházejí na řadu:

  • akaracidy proti roztočům,
  • fungicidy proti plísním,
  • vosky a pryskyřice pro estetický dojem.

Samozřejmě jde i o látky, které omezují vysychání plodů, jež je pochopitelně nežádoucí.

Citrony

Citrony: Zdroj obrázku Pixabay.com

Chemikálie v přípustném množství

V České republice jsou z hlediska chemické ochrany povoleny pouze některé látky stejně jako v Evropské unii. V dobách dřívějších se používal například:

  • bifenyl,
  • o-fenylfenol,
  • natriumo-fenylfenolát
  • či thiabendazol.

Nyní je legislativa poněkud zpřísněná. K dispozici jsou hlavně látky, jejichž základem je vosk a pryskyřice. Jde především o oxidovaný polyetylenový vosk, směs vyšších mastných kyselin a včelí vosk. Jinak se samotné limity řídí nařízením Komise č. 149/2008.

Omytí prostě nestačí

Množství různých látek, respektive reziduí, nepředstavuje pro člověka nějaké ohrožení toxikologického charakteru, konzumace kůry se rozhodně nedoporučuje. Může dojít ke střevním obtížím, podráždění pokožky nebo potížím s játry. Omytí plodu nedává prakticky smysl. I teplá voda sníží počet látek minimálně. V kuchyni je ideální používat plody, u nichž nebyla kůra chemicky ošetřena.

Citron: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.