Citron

Omytí citronu před konzumací nemá smysl

Milujete citrony a nedokážete si bez nich představit třeba jen takovou vodu? Ta s přídavkem kyselosti a mátou dostává další rozměr. Mnohdy si ale lidé dávají do vody citrony, které jsou ošetřené různými chemickými látkami. Zrovna dobře nedělají a pouhé omytí plodů jednoznačně nestačí. Pojďme se tedy podívat, jaká chemie se standardně používá a proč nedává omytí citronů smysl.

Ošetření plodů během vegetace i po ní

Počítat je třeba s tím, že citrusy jsou chemicky ošetřovány jak během sezony, tak i po ní. Samotné chemie, jež se použije v průběhu růstu citronů, zůstává na jejich povrchu i po sklizni jako rezidua. Po sklizni pak přicházejí na řadu:

 • akaracidy proti roztočům,
 • fungicidy proti plísním,
 • vosky a pryskyřice pro estetický dojem.

Samozřejmě jde i o látky, které omezují vysychání plodů, jež je pochopitelně nežádoucí.

Citrony

Citrony: Zdroj obrázku Pixabay.com

Chemikálie v přípustném množství

V České republice jsou z hlediska chemické ochrany povoleny pouze některé látky stejně jako v Evropské unii. V dobách dřívějších se používal například:

 • bifenyl,
 • o-fenylfenol,
 • natriumo-fenylfenolát
 • či thiabendazol.

Nyní je legislativa poněkud zpřísněná. K dispozici jsou hlavně látky, jejichž základem je vosk a pryskyřice. Jde především o oxidovaný polyetylenový vosk, směs vyšších mastných kyselin a včelí vosk. Jinak se samotné limity řídí nařízením Komise č. 149/2008.

Omytí prostě nestačí

Množství různých látek, respektive reziduí, nepředstavuje pro člověka nějaké ohrožení toxikologického charakteru, konzumace kůry se rozhodně nedoporučuje. Může dojít ke střevním obtížím, podráždění pokožky nebo potížím s játry. Omytí plodu nedává prakticky smysl. I teplá voda sníží počet látek minimálně. V kuchyni je ideální používat plody, u nichž nebyla kůra chemicky ošetřena.

Citron: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

8 komentářů

 1. Roman.Beneš Odpovědět

  To jsou zase moudra z Univerzity života!… Citron se omývá třeba kvůli bacilům, třeba žloutenky…

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   taky bych mohl říct, že si něco takového zaslouží někdo, kdo píše takové moudré komentáře.
   Nedělám to a za komentář vám poděkuji s tím, že pokud máte nějaké moudřejší doplnění k článku, nestyďte se a klidně ho napište.
   Mějte se hezky!

 2. Jan Odpovědět

  No možná by nám mohl autor tohoto detailního a vědeckého článku sdělit, podle čeho soudí, že omytí plodů nedává smysl. Dělal nějakou studii? Měřil zbytky reziduí po umytí vodou, teplou vodou, po různých délkách mytí? Pokud ne, tak jenom hloup lpácá. Ale káždý výšplecht (tedy honorář) ted před Vánocemi se hodí, že?

 3. Krokodýl Odpovědět

  Jinak je ideální namočit citron do vlažné vody s octem na dvacet minut,opláchnout a zopakovat.Pak se dá kůra i kandovat.Tolik k autorovi.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   tak to vám bohužel nesplním. Naštěstí se spousta článků líbí.
   Díky za podnětný komentář k článku.
   Mějte se hezky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *