Bohyška

Bohyška, hosta, funkie: mnoho názvů pro nádhernou a nenáročnou rostlinu

Pokud hledáte rostlinu, která vám poroste i ve stínu, pak je to právě bohyška. Lidový název je asi nejrozšířenější, nicméně vědecký název rostliny zní hosta. Někdy bývá tato rostlina označována taktéž jako funkie. Tuto rostlinu vysazujeme samostatně nebo ve společnosti jiných druhů bohyšek. Lze ji pěstovat také v nádobách. Pro své listy je tato rostlina velice oblíbená také v květinářství a floristice. Její obrovskou výhodou je to, že ji zvládne pěstovat i úplný začátečník.

Výběr stanoviště

Tato rostlina poroste ráda ve stínu. Nicméně některé druhy vyžadují pro lepší zbarvení listů a kvetení alespoň trochu ranního slunce. Dobré je bohyšku nasadit například pod jiné rostliny – dostane se k nim pak tak akorát slunečního světla. Bohyška vám dobře poroste v dobře propustné humózní půdě. Avšak není příliš náročná a poroste i v písčitých či jílovitých půdách. Příliš mnoho slunce ale vede k deformaci listů.

Bohyška

Bohyška: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výsadba

Je dobré, když před samotnou výsadbou bohyšky zapracujete do půdy kvalitní hnůj a dobře půdu prokypříte. V prvních týdnech po výsadbě je potřebná vydatnější zálivka. Také po jakémkoli přesazování bude rostlina náročnější na zálivku.

Hnojení

Bohyšky patří mezi trvalé rostliny, které se dobře vypořádávají i s náročnějšími podmínkami. Přestože kvetou, nepoužívejte fosforečná hnojiva. To by totiž podpořilo kvetení. Avšak bohyšky nepěstujeme pro květ, ale pro její nádherné zelené listy. Proto jsou vhodná hnojiva pro zelené rostliny nebo dlouhodobě působící organická hnojiva. Bohyšky v květináčích hnojíme v období vegetace každých 14 dní.

Stříhání bohyšky

Bohyšky není potřeba zastřihávat. Pokud ji chceme rozmnožit, uděláme to dělením trsů. Tento postup uplatňujeme brzy na jaře nebo naopak na konci září. Pokud dělíme trsy, měly bychom oddělit tři puky s chumlem kořenů, abychom dosáhli úspěšného rozmnožení rostliny. Pokud bohyšku pěstujete celoročně v půdě, je dobré ji před zimou zbavit nadzemních listů. Přezimují jen kořeny, které na jaře zase obrazí.

Nemoci a škůdci

Slimáci a hlemýždi si rádi pochutnávají na listech této krásné rostliny. Takže je potřeba zbavit se jich běžnými metodami.

Bohyška: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *