Vytvořte si na zahradě jezírko. Tyhle rostliny z něj udělají dokonalou oázu krásy

Jde o pravé srdce zahrady. Místo, kam každý z nás přijde s chutí relaxovat a odpočinout si. Ovšem abychom toho opravdu dosáhli, musíte k vodní hladině přisadit i vhodné rostliny.

Není to tak těžké, jak to vypadá. Jen je třeba si uvědomit, na jaké zóny se vaše jezírko dělí. Jiné rostliny totiž potřebují hlubokou vodu a jiné zase bahnité břehy. Vyberte si spolu s námi druhy, se kterými v tomto ohledu docela jistě neuděláte chybu. A co si tedy pohlídat?

Začněte s rostlinami určenými do hluboké vody

Chováte-li ryby anebo vám záleží na tom, aby voda zůstala i uprostřed krutých mrazů tekutá a tedy víceméně teplá, musíte některé partie jezírka prohloubit na minimálně jeden metr. Právě tady poté mohou růst rostliny do jezírka, které si poradí i s vysokým vodním sloupcem. Jde například o oblíbený leknín (Nymphaea), ale také o šídlatku jezerní (Isoetes lacustris) či morovinku hustolistou (Egeria densa), kterou může znát i z akvárií.

Máte rádi spíš českou flóru? Pak vsaďte na stulík žlutý (Nuphar lutea), kterému může dělat společnost třeba i stolístek (Myriophyllum) nebo žebratka bahenní (Hottonia palustris) s opravdu dekorativními listy. Každého návštěvníka zaujme na první pohled.

Foto: Pixabay

Mělké vody jezírka si žádají řádnou péči

Nejvíce rostlin však obvykle pěstujeme tam, kde jsou jejich části ponořeny jen částečně. Hledejte tedy druhy, kterým nevadí permanentní přemokření kořenů a porostou stejně bujně po celý rok. A kam sáhnout? Možností je hodně. Mezi jednoznačné oblíbence patří zejména:

  • ďáblík bahenní (Calla palustris L.)
  • ostřice (Carex)
  • rozrazil potoční (Veronica beccabunga)
  • žábník jitrocelový (Alisma plantago-aquatica L.)
  • blatnice bahenní (Scheuchzeria palustris)
  • zevar vzpřímený (Sparganium erectum, syn.: Sparganium ramosum)
  • pomněnka bahenní (Myosotis palustris, synonymum – Myosotis scorpioides)
  • vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata)
  • voďanka žabí (Hydrocharis morsus-ranae)

A proč tu není oblíbený rákos obecný (Phragmites)? Inu protože jde o rostlinu vcelku invazivní a snadno by vám mohl zaplevelit celou zahradu. Pokud ho však u jezírka přesto chcete, vytvořte mu dobře ohraničený příkop, ze kterého nebudou jeho oddenky moci uniknout. Skvěle se hodí kupříkladu ručně vytvořená betonová vanička s volným dnem.

Aby byl krásný také břeh aneb jak celé dílo završit

Chybí vám charakteristická silueta vysokých travin? Pokud jste nevysadili zmíněný rákos nebo ostřici, může vám velmi dobře pomoci i řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris) nebo domácí hadí kořen větší (Bistorta major). Okolo jezírka vypadají opravdu dobře.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://izahradkar.cz/zahrada/technika-stavby/voda-na-zahrade/ktere-tuzemske-vodni-rostliny-vybrat-jezirka/, https://www.bakker.cz/blogs/zahradni-rostliny/chcete-si-jezirko-ozdobit-rostlinami

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)