Okrasné kvetoucí keře do zahrady

Chcete-li své zahradě dodat šmrnc, ale na druhou stranu nemáte příliš mnoho času starat se o ni, máme pro vás inspiraci v podobě okrasných keřů a dřevin, které nejsou vůbec složité na pěstování, a sazenice si velmi lehce pořídíte ve specializovaných prodejnách květin. Doporučujeme vám také nahlédnout pro inspiraci do fotogalerie na internetu, kde najdete krásné okrasné zahrady.

Okrasné keře a jejich pěstování

Okrasné keře můžete pěstovat buď jako solitéry, ale také je zasadit k dalším dřevinám, které vám pak vytvoří hustší výsadbu. Keře můžete vysadit do trávníku jako solitéry nebo i jako skupinku keřů nižších stromů, které budou různých druhů. Na zahradách si lidé velmi často tvoří z okrasných keřů živý plot. Pro živý plot se většinou vysazuje jeden druh. Na ten se hodí celá řada dřevin, a to nejen jehličnatých, ale i listnatých. Vybírat si musíte podle místa, kam je chcete vysadit, a také podle velikosti vaší zahrady. Velmi dobře bude vypadat živý plot, před kterým si ještě vysadíte okrasné trávy či záhon s květinami. Mezi okrasnými keři máte možnost vybrat si i takové, které nádherně kvetou.

Okrasné keře

Oblíbených okrasných keřů je mnoho. Velmi často se na zahradách pěstuje devaterník neboli helianthemum. Jedná se o malý zakrslý keřík, který dorůstá zhruba 30 centimetrů. Je to stále zelený keř, jehož květy kvetou v barvách bílé, žluté, oranžové, růžové i fialové. Kvete od května až do září. Devaterník potřebuje teplé, slunné místo. Velmi dobře se mu bude dařit na skalkách či zídkách. Dalším, velmi oblíbeným keřem, je kalina obecná neboli čilimník. Může dorůst 1 až 4 m. Kvete na přelomu jara a léta nádhernými květy, které mohou být žluté, oranžové až červené. Vyžaduje výživnou a propustnou půdu a v době vegetace také dostatečnou zálivku. Po odkvětu je potřeba rostlinku seříznout. Chcete-li mít originální živý plot, vysaďte si vejgélie. Bohatě kvetou i 2 x během léta a v zimě jsou navíc odolné proti mrazu. Potřebují výživnou a propustnou půdu.

Okrasné stromy

Do zahrady si můžete vysadit jak okrasné jehličnany, tak i okrasné listnáče. Při výběru stromu je důležité zvážit, kam budete dřevinu vysazovat a účel, pro který ji vysazujete. Pro zkrášlení zahrady, a to zvláště na podzim, vybírejte ze stromů listnatých. Pokud chcete dřevinu, která vás nejen potěší, ale i vytvoří jakousi ochrannou bariéru, vyberte si okrasné jehličnany do vaší zahrady. Mezi oblíbené okrasné listnaté stromy patří javor, katalpa, jeřáb, okrasné jabloně i třešně. Chcete-li do zahrady stromy jehličnaté, na výběr máte z těchto stromů: jedle stejnobarvá, jedle korejská, modřín převislý, smrk ztepilý, smrk omorika, smrk pichlavý stříbrný, borovice černá nebo cypřišek nutkajský převislý.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.