Okrasné trávy do zahrady

Okrasné trávy patří mezi nejznámější rostliny, jež dokážou dotvořit celkovou kompozici zahradního prostoru. Momentálně lze volit hned několik různých druhů těchto travin, které se hodí do konkrétních prostor. Je třeba tedy najít ten správný druh, jenž je schopen bez větších potíží padnout přímo ke konkrétnímu posezení anebo na skalku. Buďme tedy poněkud konkrétnější a podívejme se na ty nejznámější okrasné trávy do zahrady poněkud podrobněji. Jejich rozmanitost je opravdu fascinující.

Miscanthus a kostřava

Moc hezká okrasná tráva je Miscanthus. Dokáže růst do výšky i do šířky, takže tvoří poměrně velké shluky. I proto je třeba si rozmyslet, kde ji umístíte. Máte-li rádi spíše modrou barvu, pak se vyplatí pěstovat kostřavu modrou. Ta je schopna vytvářet dojemné modré zbarvení. Kulovité listy vypadají zajímavě. Ke svému růstu potřebuje zejména dostatečné množství sluníčka a písčitý či kamenitý podklad. Pozor je třeba dát pouze na hnojení půdy, které je nežádoucí.

Oblíbené kavyly

Pokud chcete okrasné trávy, které vytvářejí masivnější trsy, pak stojí za to vyzkoušet kavyly. Ty nabízejí svinuté listy a dlouhé osiny klasů. Na slunných místech ve vápenatých půdách se jim bude dařit opravdu náramně. Stébla jsou přitom schopna dorůst výšky až 70 centimetrů. Při květu pak klidně i o nějakých 30 centimetrů více.

Solitéry jako jistota

O rodu Miscanthus již byla řeč, nicméně je třeba zmínit přímo i některé druhy, které mohou být skvělými solitéry. Třeba taková ozdobnice čínská těmto kritériím vyhovuje více než dost. V současnosti se dokonce jedná o nejpěstovanější okrasnou travinu vůbec. Dorůstat se může výšky až několik metrů, takže vytváří i dostatečné množství soukromí. Během sezony také mění zabarvení, takže se chová doslova jako chameleon. Tím pádem můžete mít hezký koutek zahrady během roku hned v několika podobách.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.