Okrasné kameny oživí každou zahradu

V podstatě každý z nás má okrasné kamenyokrasné kameny jako přirozenou součást okrasné zahrady. Není se čemu divit, jelikož se jedná o solitéry, které dokážou v každém zahradním prostoru vykouzlit zajímavá místa, kam se budete rádi vracet. Momentálně se navíc nachází u prodejců anebo i přímo přírodě tolik zajímavých kusů, že můžete mít právě vaši zahradu doslova vyzdobenou krásným kamením. Jaké možnosti se tedy nabízejí a které kameny se do zahradního prostoru hodí opravdu nejlépe?

Kamenné dlažby a terasy

Poměrně oblíbené jsou kameny využívající se na dlažbu. Takový chodník anebo prostor pod pergolou či v nekrytém zahradním posezení vypadají v kamenném provedení opravdu moc hezky. Kámen může být logicky podložen nějakou pevnou zhutněnou vrstvou, anebo je lze umístit přímo do trávy anebo jiného prostoru, kde bude vypadat moc hezky. Na dlažbu bse nejčastěji využívá služeb ruly, vápence, akanu anebo pískovce. Z podobných kamenů lze přitom konstruovat i hezké terasy, které třeba k posezení budou patřit.

Okrasné říční kameny a kačírek

Chcete-li vsadit na vzhled bez nějakých výrazných ostrých hran, pak se vyplatí kameny říčního typu. Ty jsou již časem omleté a opracované natolik, že i při umístění nad terénem nikoho nezraní.  Výborné jsou i k obsypání domu anebo okolo zahradního jezírka. Hezký je třeba mramor anebo menší leštěné valouny. K samotnému domu je možné přisypat i kačírek s velikostí zrna do 7 centimetrů. Pod něj sedá geotextilie a povrch tak bude dokonalý.

Solitéry vypadají skvostně

Docela oblíbené jsou i volně stojící kameny fungující jako solitéry. Jejich funkce je ryze dekorativní. K ostatním úkolům se pochopitelně funkčně ani nehodí. Originální vzhled dá ale místům, kde kameny položíme, opravdu zajímavý punc. Z druhů vybíráme především červený Atlas, Aris anebo Travertin. Výborné jsou ale i velké žulové valouny.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.