Okrasné jehličnany

Okrasné jehličnany do zahrady prostě patří. Nejenže dávají vaší zahradě barvu, ale díky mnoha druhům, odrůdám, velikostem a tvarům z nich můžete tvořit živé ploty nebo zákoutí. Jak si vybrat ty správné druhy a jak je do zahrady začlenit a udržovat je krásné, aby zahrada vypadala přirozeně?

Okrasné jehličnany

Vaše zahrada nebude vypadat fádně, když dodržíte pravidlo, kdy do zahrady vysadíte třetinu dřevin. Samozřejmě, že vhodné je zkombinovat jehličnany s listnatými stromy a dalšími prvky. I ze samotných okrasných jehličnanů můžete vytvořit pestrou výsadbu mnoha barev a tvarů. Vysadit si můžete také zakrslé jehličnany. Ty se hodí na skalky nebo do nádob na balkon či terasu. Pokud nevíte, jaký druh si vybrat, nebo kam jej do zahrady umístit, okrasné jehličnany najdete ve fotogalerii na internetu. Můžete se nechat inspirovat. Široký výběr a prodej jehličnanů nabízí jak v zahradnictvích, tak i v e-shopech. Zde se také dozvíte, že ideální je hořká sůl pro jehličnany, tedy hnojivo, které odstraňuje nedostatek hořčíku.

Jehličnany do zahrady

Do zahrady si můžete vysadit například cypřišek tupolistý, který může dorůst až do 20 m. Mezi solitéry patří Smrk omorika, kterému musíte dopřát dostatek místa. Může dorůst až do výšky 35 m. Pokud ale nemáte dostatek místa, pořiďte si jeho odrůdu Nana, která doroste maximálně 4 m. Smrk sivý a jeho odrůda Echiniformis dorůstá nejvýše půl metru a můžete jej pěstovat v nádobách i na skalkách. Borovice kleč potřebuje ke svému růstu prostor, nicméně její kultivary, například Mops se hodí i do menších zahrádek.

Zakrslé jehličnany

Velmi vhodným obdobím pro výsadbu okrasných keřů je podzim. Jehličnany by měly před příchodem mrazů stačit zakořenit. Sloupovité tisy s výraznou barvou jehličí se hodí do stínu či polostínu. Do nádob se hodí také kultivar borovice kleče s hustým vzrůstem. Vhodné jsou také zakrslé formy jedlí, například jedle balzámová. Jalovce jsou vhodné pro slunná místa. Vysadit si můžete buď plazivé nebo poléhavé odrůdy, nebo kultivary sloupovitého růstu. Příkladem může být plazivý jalovec položený nebo sloupcovitý jalovec obecný, který má velmi hustý a kompaktní tvar.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.