Zazimování muškátů

Ať už pěstujete převislé muškáty, vzpřímené, polopřevislé či velkokvěté, je důležité je zazimovat. S přípravou na zazimování je ale třeba začít včas. Ideálním obdobím je již polovina září. Je potřeba snížit zálivku s ohledem na snižující se teploty, odstranit uschlé listy a již nepřihnojovat, aby muškáty zastavily růst. Přečtěte si naše další rady, jak úspěšně přezimovat muškáty.

Pěstování muškátů

Místo pro pěstování muškátů musí být dostatečně světlé a slunné na jaře i v létě. Muškátům je potřeba v tomto období dopřát dostatek vláhy prakticky denně, přestože v případě potřeby vydrží bez vody i několik dní. Úspěšné pěstování muškátů spočívá v pravidelném a vydatném přihnojování silně naředěným výluhem z od dobrého kompostu nebo slepičího zákvasu od konce jara do začátku podzimu. V zimě je potřeba muškátům dopřát růstový klid a zazimovat je. Řízkování muškátů je pak nejběžnější způsob rozmnožování.

Přezimování muškátů

Jistě jste si stačili přečíst spoustu doporučených metod, jak přezimovat muškáty. Zásady, jak udržet muškáty do další sezóny, jsou vždy stejné. Jak již bylo řečeno, v září musíte omezit zálivku. Na konci září by mělo muškátům stačit jedno zalití během týdne. Již není nutné je přihnojovat. V době, kdy by mohly začít hrozit přízemní mrazíky, seřízněte muškáty zhruba na jednu třetinu jejich velikosti a nezapomeňte je postříkat proti škůdcům a plísním. Poté je přeneste do místnosti s dostatkem světla a teplotou od 5 do 10 °C. Ideálním místem na přezimování je okenní parapet.

Muškáty a péče o ně při zazimování

Při přezimování průběžně odstraňujte muškátům odumřelé listy a květy. Buďte pečliví, jinak se na nich začnou tvořit zárodky plísní, popřípadě je mohou napadnout škůdci. Ideálním pomocníkem jsou pro vás žluté lepové desky, které rozvěsíte a budete mít kontrolu výskytu hmyzu. Koncem února již můžete muškáty poprvé přihnojit, do konce března pak pravidelně 1 x týdně zalévat. Od dubna je začněte 1 x týdně i pravidelně přihnojovat. Až vám vyrostou nové výhony, zakraťte je. Z řízků si pak můžete vypěstovat nové sazenice.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.