Okrasné jabloně: užijte si jejich krásu a sbírejte drobné plody

Jabloň purpurová

Říkáte si, proč by někdo chtěl pěstovat okrasné jabloně? Mohou dosahovat podobné velikosti jako klasické jabloně, jejichž plody si užíváme. Význam okrasných jabloní je zejména v jejich dekoračním charakteru. Květy, které nabízí, mohou být od bílé, přes odstíny růžové až po fialovou, a dokonce vínovou. Nádherně voní. Jablíčka, která z nich vzniknou, jsou jedlá, nicméně jíst je asi chtít nebudete. Mají totiž velmi trpkou chuť.

Květy jabloní

Jak už jsme uvedli, květy okrasných jabloní mohou mít široké spektrum barev. Dostupné jsou také plnokvěté varianty jabloní. Malá jablíčka, která z nich vzniknou, sice nejsou příliš chutná, dají se ale využít do podzimních dekorací, jako jsou například věnce na dveře nebo dokonce dušičkové věnce. Malá jablíčka jsou pevná a na stromě mohou vydržet až do Vánoc. Pokud si je chcete uschovat na použití do dekorací, můžete je skladovat stejným způsobem, jako klasická jablka.

Jabloň purpurová

Foto: Pixabay

Listy jabloní

Kromě nádherných květů nabízí okrasná jabloň také zajímavé listy. Pravda, některé jsou pouze zelené, avšak mohou být i vínové nebo červené. Po opadu plodů se zbarvují listy všech možných okrasných jabloní. Takže krásné jsou nejenom na jaře, kdy kvetou v přibližně stejném období, jako klasické jabloně, ale také na podzim. Okrasné jabloně mají své místo také v městských parcích, kde lákají oko. U stromů v parcích není žádoucí, aby nesly plody.

Druhy okrasných jabloní

Je jich celá spousta. Mezi nejoblíbenější patří tyto:

  • Jabloň purpurová (Malus x purpurea) – jedna z nejoblíbenějších okrasných jabloní. Jedná se o impozantní strom s rozložitou korunou. Na výšku má 5 až 8 metrů. Purpurově červenou barvu můžete najít na kůře stromů, květech i plodech. Plody jsou veliké jen asi 1,5 cm v průměru.
  • Jabloň třešňolistá (Malus prunifolia) – známá také jako jabloň čínská. Dorůstá do výšky 3 až 8 metrů. Mladé stromky mají chlupaté větve. Květy dosahují průměru až 3 cm a mají bílou až růžovou barvu. Plody vejčitého tvaru jsou 3 cm dlouhé a 2 cm široké.
  • Jabloň mnohokvětá (Malus floribunda) – ačkoli je tato jabloň malá (dosahuje výšky nejčastěji jen 2 metry), vyrůstá na ní obrovské množství růžových až červených květů. Na podzim se zase můžete těšit na žluté plody s červenou skvrnou.

Zdroje info:

https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/okrasne-jablone-plody-dekor

https://www.magazinzahrada.cz/okrasne-jablone-nenarocne-krasky-s-dekoracnim-charakterem/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!