Ochrana rostlin v zahradě před psem: tipy, které mohou pomoci

Pes

Psi jsou jedním z nejoblíbenějších zvířat, které chováme v domácnosti i na zahradách. Přináší nám spoustu radostí, ale také starostí. Pes si totiž neuvědomuje, že by měl chodit pouze po pěšince. Rozběhne se tudíž nejkratší cestou – a klidně přitom zlikviduje vysazená rajčata, vzrostlý česnek nebo jiné sazenice. Do určité míry lez zahradu přizpůsobit povaze a také preferencím vašeho čtyřnohého mazlíčka.

Nejčastější trasa vašeho psa

Můžete začít sledovat, kudy váš pes na zahradě chodí. Obvykle se pohybuje u plotu, kde může pozorovat okolí. To znamená, že tento prostor (v šíři asi 80 cm od plotu) by měl zůstat volný – bez rostlin, které by pes mohl zničit. Na konci pozemku je dobré nechat větší čtverec volné plochy, kde se pes bude moci pohodlně otočit. Povrch pro chůzi vašeho psa by měl být zpevněn – ideální je hlinitá cesta pro větší psy, pro ty menší (lehčí) klidně i dlažební kostky nebo kameny. Cesta může být snížena vůči ostatnímu terénu nebo vyznačena například palisádou nebo opěrnou zdí.

Pes

Foto: Pixabay

Oddělení prostoru

Pokud to velikost zahrady dovoluje, je dobré rozdělit plochu pro pěstování a plochu pro výběh psa oplocením. V takovém případě se pes nebude moci dostat k rostlinám, které by mohl zničit. Nemusí přitom mít vymezených jen několik málo metrů čtverečních (v rámci kotce s boudou). Vyhradit mu můžete třeba poloviční prostor své zahrady. Uvádí se, že například německý ovčák by měl mít výběh s minimálním prostorem alespoň 15 metrů čtverečních. Ve výběhu by mělo být místo, kam se může pes schovat před sluncem či deštěm.

Ochrana trávníku před psem

Také trávník může dostat se psem pořádně zabrat. Pes na trávník močí, takže jej může vypálit do žluté barvy. Když si pes hraje, tak svými drápy narušuje povrch trávníku – může dokonce vytrhnout celé drny. Plocha určená pro trávník by měla být oseta směsí trav odolnou proti sešlapání, určenou k intenzivnímu využívání. Také půdu je třeba před vysetím řádně upravit. Obsahovat by měla značné množství písku nebo jemného štěrku. Po dostatečném uválcování se bude těžko vyhrabávat. Důležité je trávník pravidelně zalévat (tím dojde ke smíchání psí moči s vodou) a přihnojovat. Pravidelně odstraňujeme psí exkrementy.

Vyvýšený záhon

Dalším ze způsobů, jak na zahradě pěstovat rostliny a chovat psa, je pořízení vyvýšeného záhonu. Díky tomu budou vaše rostliny chráněny před náhlým během vašeho psa, když ho zaujme něco na druhé straně plotu.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/pies-w-ogrodzie-jak-chronic-rosliny-przed-psem-aa-nxXm-pyXq-qGbX.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!