Barevné listy vašich rostlin: mají rády světlo, ale ne přímé slunce

Calathea

Kaladium, africká kopřiva, maranta či calathea – to jsou pokojové rostliny, které mají jedno společné: nádherně vybarvené listy. Základní podmínkou pro jejich pěstování je dostatek světla a pravidelná zálivka. I když mezi nimi mohou existovat rostliny se specifickými požadavky, právě správné osvětlení je většinou zárukou toho, že budete mít nádhernou rostlinu s minimem péče. Jak pěstovat pokojové rostliny s barevnými listy?

Listy potřebují světla tak akorát

Mají rádi rozptýlené světlo, což znamená, že bychom jim měli dopřát dostatek světla. Přímé sluneční světlo ale může spálit jejich jemné listy, zejména když provádíme zálivku nesprávně, tedy přes listy. Nedostatek světla zase může znamenat nedostatečné vybarvení listů, a tím přicházíme o barevný potenciál rostliny. I když je řada těchto rostlin schopná růst ve stínu, nebude mít krásné listy. Správnou péčí můžete získat jedinečné rostliny, které ozvláštní váš interiér.

Maranta

Foto: Pixabay

Minimum péče, maximum barev

Důvodem, proč jsou rostliny s barevnými listy tolik oblíbené, je to, že vyžadují jen minimum péče. Pokud jim tedy poskytnete ideální stanoviště pro jejich pěstování. Což nemusí být vždy jednoduché. Vždy si přečtěte, jestli vaše rostlina nemá nějaké specifické požadavky, které byste nebyli schopni splnit (například vysoká pokojová teplota).

Listy můžete zničit nadměrnou zálivkou

Při zalévání je dobré vědět, že méně je někdy více. Rostliny mnohem lépe tolerují sucho, než přemokřenou půdu. Zálivku provádějte v okamžiku, kdy jsou horní 2 cm půdy suché. Příliš mnoho vody vede k hnilobě kořenů. Na listech se to může projevit kašovitostí či žloutnutím. Vodu bychom neměli nalít na listy. Dobrým způsobem je zálivka zdola, tj. umístit rostlinu v květináči (který má dole drenáží otvory) do nádoby s vodou na asi 15 až 20 minut.

Zdroje info:

https://www.homesandgardens.com/gardens/polka-dot-plant-care-guide

https://www.pokojovkyodlucie.cz/blog/pokojovky-okrasne-listem/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!